ПОСЛЕДЊИ ПОЗДРАВ НОБЕЛОВЦУ: Јужна Африка се опростила од Дезмонда Тутуа

Танјуг

01. 01. 2022. у 20:18

У АНГЛИКАНСКОЈ катедрали у Кејптауну данас је одржано опело и сахрана јужноафричком борцу против апартхејда, надбискупу Дезмонду Тутуу, који је преминуо прошле недеље у 90. години.

ПОСЛЕДЊИ ПОЗДРАВ НОБЕЛОВЦУ: Јужна Африка се опростила од Дезмонда Тутуа

Foto: Tanjug/AP Photo/Mark Wessels, File

Туту, добитник Нобелове награде за мир, који је помогао окончању расистичког режима у Јужној Африци, инсистирао да не буде великих трошкова и желео је „најјефтинији расположиви ковчег".

У опроштајном говору, председник Сирил Рамафоса описао је Тутуа као духовног оца јужноафричке нове нације.

Рамафоса је описао надбискупа као „крсташа у борби за слободу, за правду, за једнакост и мир, не само у Јужној Африци већ и широм света", преноси Би-Би-Си.

- Ако желимо да глобалну икону схватимо као некога високог моралног стаса, изузетних квалитета и у служби човечанству, нема сумње да се то односи на човека кога данас сахрањујемо- рекао је он.

Међу окупљенима у Катедрали светог Ðорђа на опелу су били породица, пријатељи, свештенство и политичари, а број присутних био је ограничен због корона вируса.

Сахрана је имала посебан статус, обично одређен за председнике и веома важне личности.

Туту је тражио да једино цвеће у катедрали буде „букет каранфила од његове породице".

Раније је откривено да ће Туту бити аквамиран, што је процес у којем се користи вода и сматра се еколошки прихватљивом алтернативом кремацији.

Туту је био једна од покретачких снага покрета за окончање политике расне сегрегације и дискриминације коју је спроводила влада беле мањине против црне већине у Јужној Африци од 1948. до 1991. године.

Туту је користио свој високи профил да проговори против угњетавања црнаца у својој земљи, увек говорећи да су његови мотиви верски, а не политички.

Након што је Нелсон Мендела 1994. постао први црни председник Јужне Африке, Тутуа је именовао у Комисију за истину и помирење основану да истражује злочине које су починили и белци и црнци током ере апартхејда.

Туту је 1984. године добио Нобелову награду за мир, због његове улоге у борби за укидање система апартхејда.

Заслужан је за стварање израза ''''Раинбоw Натион'''', којим је описана етнички измешана Јужна Африка после апартхејда, али је током последњих година изразио жаљење што се нација није удружила на начин на који је он сањао.

БОНУС ВИДЕО:

ЕКСКЛУЗИВНО! НОВОГОДИШЊИ ИНТЕРВЈУ ПРЕДСЕДНИКА ВУЧИЋА ЗА "НОВОСТИ"

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВУЧИЋ НА СВЕЧАНОСТИ ПОВОДОМ ДАНА КОБРИ: Образ нема цену, Србија није на продају, отаџбину волимо више од свега (ФОТО/ВИДЕО)

ВУЧИЋ НА СВЕЧАНОСТИ ПОВОДОМ ДАНА "КОБРИ": Образ нема цену, Србија није на продају, отаџбину волимо више од свега (ФОТО/ВИДЕО)

ПРЕДСЕДНИК Републике и врховни командант Војске Србије Александар Вучић присуствује војној свечаности поводом Дана Одреда војне полиције специјалне намене „Кобре“.

14. 04. 2024. у 10:35 >> 10:36

ЗАШТО СУ БРУТАЛНО УБИЈЕНИ? Игора одгајали пси на улици - заборавио матерњи, кад су им га одузели ДОШЛИ ИСПРЕД СИРОТИШТА и данима чекали

ЗАШТО СУ БРУТАЛНО УБИЈЕНИ? Игора одгајали пси на улици - заборавио матерњи, кад су им га "одузели" ДОШЛИ ИСПРЕД СИРОТИШТА и данима чекали

ТУЖНА прича дечака који је прошао пакао на земљи због својих родитеља и деде алкохоличара. Морао је да проси и живи на хладној улици, а данас је жив захваљујући Џеси, Гоги, Маши и Севи.

16. 04. 2024. у 14:14

Коментари (0)

ФЕДЕРЕР И НАДАЛ НЕ ВЕРУЈУ: Ево шта је Новак Ђоковић управо урадио