ЗА ФИЈОНА НЕМА ЗИМЕ: Лако до новог посла уз Путиново пријатељство

Горан Чворовић - Стални дописник из Париза

27. 12. 2021. у 23:11

ВЕСТ да је бивши француски премијер Франсоа Фијон, који је на тој функцији био од 2007. до 2012. године, постао члан Управног одбора руског петрохемијског гиганта "Сибур" узбуркала је страсти у Француској.

ЗА ФИЈОНА НЕМА ЗИМЕ: Лако до новог посла уз Путиново пријатељство

Фото Танјуг/АП

Јер, све се догодило у тренутку када су односи између Москве и Запада врло затегнути, а снабдевање гасом из правца Русије од кључног значаја за западни део континента.

Моћна петрохемијска групација са седиштем у Москви је поводом овог ангажовања између осталог ставила до знања да Фијон има "јединствену стручност и велико искуство у управљању, економији и комерцијалном процесу". Фијон је иначе био премијер за време Саркозијевог мандата.

Фијон је прошлог лета већ ушао у један управни одбор. Реч је, опет, о руској државној нафтној компанији "Зарубежњефт". У Француској сада истичу да је стицање статуса независног администратора у приватној фирми "Сибур" степеник више у његовом ангажману у Русији.

Овдашњи медији истовремено цитирају Фијоново окружење да је његова номинација "плус за француски утицај у Русији". Москви такође веома много значе овакве личности у контакту са Западом.

Франсоа Фијон није једини. Тако се, између осталих, бивши немачки канцелар Герхард Шредер ангажовао у "Гаспрому" још 2005. За председника Управног одбора "Росњефта" наследник Хелмута Кола и претходник Ангеле Меркел изабран је 2017. Некадашња аустријска министарка спољних послова Карин Кнајсл (од 2017. до 2019) постала је члан Управног одбора исте компаније у јуну прошле године.

За све троје се истиче да су велики пријатељи руског председника Путина, а медији не заборављају да истакну и да је Путин био гост на венчању Кнајселове 2018, с којом је одиграо и валцер. Што се Фијона тиче, он је с Путином присне пријатељске односе изградио док су обојица обављала функције премијера, отприлике у исто време, када је Путин, од 2008. до 2012, у паузи између председничких мандата, био на челу руске владе. Кажу да се од тада редовно виђају, а да је Фијон ове године више пута био у Москви.

ЧЕКА ПРЕСУДУ

СВЕ се догађа у тренутку док Фијон чека на пресуду поводом жалбе на казну од пет година затвора, од чега три условно, изречене 2020. године, због фиктивног запошљавања своје супруге. Афера о фиктивном запошљавању избила је за време претходне председничке кампање, што је Фијона тада искључило из трке.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЛЕГЕНДА КОШАРКЕ ШОКИРАЛА ЕВРОПУ: Ево снимка на коме краде парфеме у Београду (ВИДЕО)