БАЧЕН МОЛОТОВЉЕВ КОКТЕЛ РУСКИ КОНЗУЛАТ: Напад на западу Украјине, Русија реаговала
ОТПРАВНИК послова Украјине у Русији позван је у Министарство спољних послова Русије где му је уручена протестна нота због напада на руски Генерални конзулат у Лавову који се ноћас догодио, саопштено је на сајту Министарства спољних послова Русије.
Фото: Нацгвардія України
У ноћи 24. децембра извршен је терористички акт против Генералног конзулата Русије у Лавову. Непозната особа бацила је у правцу улаза на територију конзулата молотовљев коктел који се запалио и створио претњу по безбедност страног представништва. Нико од запослених није повређен.
„У Министарство спољних послова Русије позван је отправник послова Украјине у Русији. Изражен му је одлучан протест и изнети су захтеви да украјинска страна испуни међународне обавезе које се тичу осигуравања безбедности и обезбеђивања додатних услова за нормално функционисање руских дипломатских и конзуларних представништава“, прецизирано је на сајту МИП Русије.
Такође је саопштено да је Генерални конзулат Русије упутио ноту регионалном представништву Министарства спољних послова Украјине због напада, а исту ноту је упутила и амбасада Русије у Кијеву Министарству спољних послова Украјине.
Генерални конзулат Русије захтева од начелника Главне управе Националне полиције у Лавову да предузме хитне мере за јачање безбедности конзулата и његових запослених, а такође за проналажење и кажњавање одговорних лица.
„Овај опасни инцидент од стране украјинских власти представља директно кршење Бечке конвенције о конзуларним односима из 1963. године, Конвенције о спречавању и кажњавању злочина против лица под међународном заштитом, укључујући дипломате, из 1973. године, као и Конзуларне конвенције између Русије и Украјине из 1993. године. Очигледно да је та ужасна и недопустива акција последица распиривања русофобичне хистерије у Украјини, распиривања мржње и непријатељства према Русији“, наводи се у саопштењу руске стране.
Москва очекује да ће украјинске власти предузети неопходне кораке да испуне своје међународно-правне обавезе, идентификују и процесуирају одговорне и пруже гаранције да се такви инциденти неће поновити.
-Такође очекујемо извињење због тога што Кијев није испунио своју обавезу да осигура одговарајућу безбедност руског конзулата, поручује руско Министарство.
Како је саопштила полиција у Лавову, током ноћашњег напада нико није повређен, а није причињена штета на објекту. Покренут је поступак према члану „хулиганство“.
rs.sputniknews.com
БОНУС ВИДЕО: РАТНЕ ИГРЕ ВЕЛИКИХ РАЗМЕРА - Хиљаду руских, узбекистанских и таџихистанских војника у акцији
Препоручујемо
ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".
12. 03. 2026. у 19:25
ХОРОР У ХРВАТСКОЈ: Сви се хватали за главу, Американац једва остао жив (ФОТО/ВИДЕО)
СТРАШНЕ сцене виђене су у комшилуку на кошаркашкој утакмици.
13. 03. 2026. у 19:25 >> 19:26
Мирослав 33 године живи под земљом, без струје и воде: Хуманитарац поделио причу која је расплакала многе (ВИДЕО)
ДЕКА Мирослав из села Дворска код Крупња већ 33 године живи у земуници без струје и воде, а његов вапај за помоћ дирнуо је хуманитарца Марка Николића.
14. 03. 2026. у 11:54
Коментари (0)