ГАДАФИ СЕ ВРАЋА И СПРЕМА "ОСВЕТУ": По одласку из притвора донео важну одлуку

16. 11. 2021. у 09:41

СЕИФ ел Ислам је у јуну 2017. пуштен из притвора, а у јулу је у интервјуу за Њујорк тајмс изјавио да размишља да се кандидује за највиши положај у земљи.

ГАДАФИ СЕ ВРАЋА И СПРЕМА ОСВЕТУ: По одласку из притвора донео важну одлуку

Foto: Printskrin Youtube/ FRANCE 24 English

Син свргнутог либијског вође Муамера Гадафија Сеиф ел Ислам кандидовао се за председника Либије на изборима који су заказани за децембар, саопштио је званичник изборне комисије.

- Сеиф ел Ислам Гадафи је поднео кандидатуру за председничке изборе канцеларији Изборне комисије у Сабхи на југозападу земље - рекао је званичник за либијски канал Ел-Расмија.

Гадафијев син је био ухапшен крајем 2011. године, када је његов отац свргнут након више од 40 година на власти током народне побуде.

Моамер Гадафи је убијен у борбама које су уследиле и које су се претвориле у грађански рат.

Сеиф ел Ислам је у јуну 2017. пуштен из притвора, а у јулу је у интервјуу за Њујорк тајмс изјавио да размишља да се кандидује за највиши положај у земљи.

На снимку који је објавила изборна канцеларија у којој се регистровао, Сеиф ел Ислам је рекао да ће "Бог одлучити о правом путу за будућност земље"

Избори у децембру

Председнички избори у Либији требало би да буду одржани 24. децембра, после вишегодишњих покушаја под вођством Уједињених нација да се уведе демократија и оконча рат.

Либија покушава да се извуче из деценије насиља после пада с власти Муамера Гадафија 2011. године и хаоса обележеног постојањем две ривалске власти на истоку и западу земље.

После окончања борби у лето 2020. године уједињена прелазна влада предвођена бизнисменом Абделхамидом Дбеибахом формирана је у марту под покровитељством УН да води земљу до парламентарних и председничких избора предвиђених за 24. децембар.

Дуго очекивано гласање и даље је неизвесно због многобројих изазова, укључујући нерешена питања изборних закона и повремене сукобе међу наоружаним групама.


Препреке укључују и дубоки јаз између истока и запада земље, годинама подељен ратом, и присуство хиљада страних бораца и војника.

Муамер Гадафи је имао осморо деце, од којих је већина играла значајне улоге у његовом режиму.

Његов син Муатасим је убијен у исто време када је Гадафи заробљен. Још два сина, Сеиф ел Араб и Хамис, убијени су раније током побуне.

Други син Ел Саади Гадафи пуштен је у септембру након више од седам година притвора у престоници Триполију након изручења из суседног Нигера.

БОНУС ВИДЕО: ШЕПУРИ СЕ КАО ДА ЈЕ У ДИВЉИНИ: Лисица снимљена у насељу Војвода Степа

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији

У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.

15. 05. 2026. у 13:16

Коментари (0)

КРАЈ ВЕЛИКОГ ЗЛА? Војислав Шешељ саопштио ударну вест