НА ПОМОЛУ ДОГОВОР КОЈИ ЋЕ ПОТРЕСТИ БЛИСКИ ИСТОК? Син маршала Калифе Хафтара тајно посетио Израел
АЛЖИР коментарише наводе да је либијски кандидат за председника обећао нормализацију односа са Израелом.
Фото: ЕПА
Алжирски министар спољних послова Рамтане Ламамра рекао је да његова земља више воли да има људе на челу братских земаља који воле своју земљу, а не да се упуштају у иностране послове у корист других на рачун интереса своје земље.
Одговарајући на питање о томе шта се дешава поводом могућег кандидата за председничке изборе у Либији који би дао своју подршку либијском признању Израела, Ламамра је у интервјуу за алжирску државну телевизију рекао да Алжир више воли да има мушкарце или жене на челу братских земаља који воле своју земљу и посвећени су вишем интересу земље. "То је оно што желимо за себе и нашу браћу".
Фото: Депоситпхотос
Он је нагласио да "Алжир сматра да је прикладније, с обзиром на односе арапских земаља са израелским окупатором, да подржи напоре који имају за циљ остваривање неотуђивих права братског палестинског народа и подстицање рада Уједињених нација ка оживљавању Палестине. "
- Преговори арапских земаља са Израелом не служе миру на Блиском истоку, нити стабилности у региону уопште - рекао је он.
- Његова земља верује да се свако ко се ослања или држи израелског утицаја, било у Либији – ако је изјава истинита – у Мароку или било којој другој земљи, сматра чином издаје који не служи интересима региона и свог народа.
Алжирски министар је истакао да његова земља "поштује суверенитет братског либијског народа и сматра да само либијски народ има право да бира свог председника и представника у парламенту, и обећао је да се неће мешати у њихове послове, већ ће помоћи поновном уједињењу у контексту своје жеље да се превазиђе либијска криза, што ће омогућити развој Либије."
Прекјуче су израелски медији тврдили да је син либијског генерала Калифе Хафтара, Садам Хафтар, тајно посетио Израел и пренео им поруку свог оца, тражећи израелску политичку и војну помоћ, у замену за обећање да ће успоставити дипломатске односе са Израелом, док се припрема за кандидатуру на либијским изборима заказане за неколико недеља.
Бивши министар у влади Бењамина Нетањахуа, Ајуб Кара, открио је јуче, да је "док је био у израелској влади одржавао тајне састанке са истакнутим политичким лидерима из Либије на острву Родос, који су се фокусирали на нормализацију односа, тврдећи да је покојни либијски председник Муамер ал-Гадафи имао жељу да потпише споразуме са Израелом."
Четири арапске земље, наиме УАЕ, Бахреин, Мароко и Судан, потписале су споразуме о нормализацији са Израелом у историјском заокрету у односима између старих непријатеља, преноси Спутник Арабиц.
Препоручујемо
БУК И ПАНЦИР ШТИТЕ СИРИЈУ: Оборено шест израелских ракета испаљених са израелских Ф-15
09. 11. 2021. у 21:31
"ТЕК ЋЕТЕ ВИДЕТИ НА ВИДОВДАН ШТА ИМАМО ДА ПОКАЖЕМО" Вучић: Само су нам једну ракету видели, пола света окренуше наопачке
ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић током посете Кули истакао је да ће на Видовдан војска показати ново наоружање.
26. 03. 2026. у 15:56
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
ИРАН ПОСЛАО ЈАВНУ ПОРУКУ СРБИЈИ: "Ви и ми смо симбол отпора и пркоса - остаћемо јаки и уједињени"
"ОД БЕОГРАДА до Техерана, видљив је исти образац насиља и непоштовања међународног права и људских живота."
25. 03. 2026. у 20:54
Коментари (0)