ЗА СУТРА СУ ПЛАНИРАНЕ ДВЕ ТЕМЕ: Завршен први круг дискусије на Самиту Г20 у Риму

М. Остојић, од сталног дописника, Рим

30. 10. 2021. у 17:28

У РИМ на Самит Г20 стигло је 36 делегација придошле са читаве планете, председници земаља чланица или премијери, прве личности међународних институција од значаја на глобалном нивоу и у неким случајевима где нису могли да присуствују лидери стигли су министри Спољних послова.

ЗА СУТРА СУ ПЛАНИРАНЕ ДВЕ ТЕМЕ: Завршен први круг дискусије на Самиту Г20 у Риму

Фото: Танјуг/АП Пхото

Самит се данас (после фотографисања лидера са лекарима и представницима италијанских санитарних структура) и након уводне речи председавајућег, италијанског премијера Марио Драгија који је подвукао значај мултилатерализма и неопходност креирања новог економског модела, започео бавити темама однос пандемије и профила здравственог стања на глобалном нивоу као и економским проблемима узрокованим пандемијом и питањима везаним за финансирање и дистрибуцију вакцина.

Постигнут је договор да се земљама се ниским дохотком дистрибуирају вакцине како би се до половине 2022. године вакцинисало 70 посто становништва планете. То значи увећање производње вакцина као и преношење технологија у зоне као што је Африка где има и таквих са само 3 посто вакцинисаних што су, како је подвукао премијер Драги, „ разлике и морално неприхватљиве“ а што су прихватили лидери и подржали „неопходност обарања огромне разлике између земаља са високом и ниским дохотком дистрибуирањем вакцина“.

Италијански премијер говорио је и о великом значају малих и средњих предузећа која је погодила пандемија и настојањима на глобалном нивоу да се подстакне економски развој нагласивши посебно улогу жене у том оживљавању јер су жене поднеле највећи терет током пандемије која није завршена.

За сутра су планиране две теме: како водити даље ситуацију око климатских промена у сузбијању урушавања планете и достизање да се стави црно на бело нацртом Декларације заустављање прегревања планете на 1.5 степен, са почетком издвајања јавних инвестиција већ од ове године, како би се стигло 2050 са загревањем „нула“ (али са датумом велике декарбонизације до 2030). Друга сустрашња тема биће посвећена развоју одрживе економије.

Самит је организован тако да су се лидери који нису могли да пристигну на Самит као што су председник Русије Владимир Путин (због ванредног стања ковида у тој земљи) и кинески председник Си Ђинпинг укључили преко видео позива. То су иначе земље на првој линији по питању свих тема о којима се разговара у Риму. Поподне је настављено са билатералним сусретима лидера.

Док су лидери највећих на свету разговарали у конгресном центру „Нувола“, на улицама Рима започеле су манифестације, једна на националном нивоу против Владе и банака са слоганом „не“: ЕУ, Нато, премештању фабрика и отпуштању радника, не зелена санитарна карта, не вишак радне снаге а „за“ рад, здравство, образовање и истраживање, смањење старосне границе за одлазак у пензију, за мир и истински антифашизам.

Друга манифестација носи предзнак „за социјалну и климатску правду“, где учествују синдикати, разна удружења радника, грађани, активисти у борби за здрав амбијент. У блиндираном Риму и тзв.цвреним зонама хиљаде припадника снага јавног реда неће дозволити улазак у забрањене зоне, манифестације се одвијају у лимитираним просторима и за сада је мирно.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

 

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије