СКОК ЦЕНА "ЛОМИ" КОАЛИЦИЈУ У БЕРЛИНУ: Рекордно повећање цена у Немачкој у последње три деценије компликује договоре
ПРЕГОВОРИ о новој коалициној влади у Берлину, упркос најавама да би до петка могао да падне начелни договор, саплићу се о бројне препреке. Социјалдемократе (СПД), либерали (ФДП) и Зелени настоје да дођу до компромиса, али док копља ломе око горућих питања домаће политике, нова тешка тема је вртоглав раст цена, нарочито горива и прехрамбених производа, уз месечни пораст инфлације највећи за 28 година.
Фото АП
Стопа инфлације која је у августу била 3,9 одсто, у септембру је отишла на 4,1 проценат. Скоро три деценије у Немачкој није забележен толики пораст инфлације у односу на претходни месец. Литар бензина се примакао "црвеној граници" од два евра, цене хране на мало непрекидно расту. Комерцијална банка Немачке предвиђа да ће у најскорије време стопа инфлације достићи пет процената.
Истовремено, Зелени траже финансијску подршку за своју политику заштите животне средине, која подразумева нове порезе, нове дажбине.
Већ годинама уназад, расте број Немаца, принуђених да траже додатни посао. Статистика показује да сваки десети грађанин не може да састави крај с крајем само са једним запослењем. Додатни послови, или чак одустајање од сталног запослења да би се обављало више "тезги", довело је до опасне промене. Будући да су ниска примања ослобођена пореза, држава практично субвенционише предузећа која, смањењем обима запослења, крешу своје трошкове, а повећавају профит.
У преговорима о новој влади, социјалдемократе траже знатно повећање минималне цене рада на 12 евра бруто, што би, за пуно радно време, било 2.088 евра месечно. Томе се нарочито противе либерали (ФДП).
Ако либерали, и нарочито социјалдемократе, пристану на "зелену" политику и нове намете, социјални мир биће на испиту. И те како су тога свесни политичари у врху ове страначке тројке који сад балансирају на рубу између обећаног у предизборној кампањи и неизбежног да би постали део владајуће коалиције.
Генерални секретар (ФДП) Фолкер Висинг каже да се разговара о областима око којих постоји најмањи степен сагласности и да не постоје гаранције да ће у петак бити донета одлука о коалицији.
- На основу разговора вођених током претходних дана сигуран сам да можемо заједно да дођемо до споразума ако будемо радили на томе - нешто је оптимистичнији генерални секретар СПД Ларс Клингбајл.
Такозвана семафор коалиција, састављена од црвеног СПД, жутог ФДП и Зелених, још није сигурна. Напротив, изненађења су могућа.
МУКЕ ОКО РАСПОРЕДА СЕДЕЊА
РАЗГОВОРЕ о коалицији оптерећује и распоред седења у Бундестагу. Либерали одбијају да буду поред десничара (АфД) и траже да ту седе демохришћани који, највероватније, постају опозиција. Поред деснице годинама постоји својеврсни "санитарни кордон". Број посланика који расте због компликованог изборног система, додатно компликује све. Са 735 чланова, Бундестаг је, после кинеског, најбројнији парламент на свету.
Препоручујемо
ИСТРАЖИВАЊЕ У НЕМАЧКОЈ: Чак 95 % узорака дивљих печурки има "потпис“ Чернобила
08. 10. 2021. у 16:15
ОДЛУКА КОЈА МОЖЕ ДА ПРОМЕНИ СВЕ: Русија разматра Трампову понуду
РУСКО министарство спољних послова, заједно са својим савезницима и партнерима, разматра предлог америчког председника Доналда Трампа за придруживање Одбору за мир, изјавио је данас портпарол Кремља Дмитриј Песков.
09. 02. 2026. у 11:26
ОРБАН ОТКРИО ШОК ДЕТАЉЕ: Одбио сам позив Клинтона да уђем у рат са Србијом 1999. године
МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан изјавио је да је 1999. године, током свог првог премијерског мандата, док су трајали сукоби у АП Косову и Метохији и НАТО агресија, добио позив од тадашњег америчког председника Била Клинтона да Мађарска отвори други фронт и нападне Србију или "бар да пуца из Мађарске преко Војводине све до Београда", али да је одбио такав позив, пренео је данас Телеx.
09. 02. 2026. у 11:13
НАЈВИШИ ЧИН МОНАШТВА У ПРАВОСЛАВЉУ: Ко су Схи монаси?
ОВО пострижење назива се „другим крштењем“, постризавани се очишћује од свих грехова и постаје "син светлости“.
08. 02. 2026. у 09:25
Коментари (0)