ШАПТАЧИ АЈКУЛАМА: Древна традиција Папуе Нове Гвинеје нестаје, становници криве владу - Наша култура умире (ВИДЕО)

Новости онлајн

03. 10. 2021. у 10:38

"ДОЗИВАЊЕ акјула", традиција певања ајкулама пре него што их рибар руком ухвати, могла би да нестане са Папуе Нове Гвинеје. И локалци за то криве подводне активности.

ШАПТАЧИ АЈКУЛАМА: Древна традиција Папуе Нове Гвинеје нестаје, становници криве владу - Наша култура умире (ВИДЕО)

Фото: Принтскрин/Јутјуб

Да би ухватили ајкулу у водама Папуе Нове Гвинеје, мушкарци прво певају. Певају имена предака и тако исказују своје поштовање према ајкули. Тресу звечкама направљеним од кокоса и тако маме животињу да изађе на површину, а онда је хватају руком.

Обичај "дозивања ајкула" практикује се у селима Меси, Коно и Конту на западној обали провинције Нова Ирска на Папуи Новој Гвинеји, земљи од 9 милиона становника северно од Аустралије.

Традиција корене вуче из уверења да акјуле носе духове предака и придржавањем строгих протокола, "шаптачи" ајкулама могу без опасности да их ухвате и убију.

Сељани сада страхују да је древна традиција озбиљно угрожена и да би могла већ са следећом генерацијом могла да нестане. На недавном фестивалу хватања ајкула у Месију, људи су плакали када се флота бродића вратила са само две ајкуле. Кануи који се празни враћају у луку све су уобичајенији призор.

Праксу угрожава сеча шума и постепена дезинтеграција традиционалне културе. Локалци, међутим, сматрају да део кривице за нестанак њихове вољене културне праксе лежи на индустрији која цвета у њиховим водама: подводном рударењу.

Гребање по морском дну

Док свет жестоко расправља да ли међународне воде треба отворити великим компанијама заинтересованим за ископавања са морског дна, Папуа Нова Гвинеја је једно од ретких места на Земљи где се ископавања и подводно рударење обављају унутар територијалних вода.

Канадска рударска компанија Наутилус минералс је 2008. године послала влади Папуе Нове Гвинеје своју процену утицаја подводног ископавања у Бизмарковом мору на животну средину, како би добили дозволу да копају у водама Нове Ирске.

Наутилус је добио дозволу да искошава депозте сумпора који постоје око хидротермалних отвора на морском дну. Одређена је област, названа Солвара 1 са планом да се фокусирају на извлачење бакра, злата, сребра и цинка из те области, свега 30 километара од копна.

Компанија је 2019. године прогласила банкрот.

Иако су пропали пре фазе ископавања, локалци кажу да су тешке машине Наутилуса уништиле подводни живот и њихову културну праксу.

"Наша култура умире"

Елиуда Токсок из Месија је мајстор-шаптач. Он сматра да није само истраживање морског дна пореметило екосистем, већ и сеча шума.

- То је било довољно да уплаши ајкуле - рекао је он Гардијану.

- Пре је било довољно ајкула које смо могли да хватамо, било их је много. Сваки пут када бисмо испловили, увек смо се враћали са ајкулом. Сада је све теже. Дошло је до поремећаја у води и постоји много буке која плаши ајкуле и тера их далеко - додао је он.

Последице не осећају само рибарска села која од ајкула преживљавању. "Наша култура умире", рекао је он са тугом.

Његов син, Амос Лавака каже да је певање ајкулама изузетно важно сељанима. "Кроз приче и мудрост можемо да практикујемо ову традицију и причамо са ајкулама. Такође, оне су наша храна", рекао је он.

- Бродови, сеча и ископавања су унели немир на земљу и у океан. Бука и последице прашине и нових кретања у водама држе ајкуле на дистанци. Не долазе нам. Сада је теже него икад ухватити ајкуле, јер се крију - рекао је Амос Лавака.

Наутилус демантује да су овако утицали на заједнице и кажу да је област где су имали дозволу да копају удаљена најмање 30 километара од рибарских села. Провинцијална влада Нове Ирске је у саопштењу прослеђеном британском листу, рекла да је Наутилус помогао у успостављању здравствених програма, учествовао у пројектима увођења воде и канализације и изградио мост близу Коколе.

- Једна од многих предности подводног ископавања је што нема земљопоседника и људи који ту живе - навео је Наутилус. Компанија је додала да су социјалне, културне и економске вредности океана узете у обзир али да је утврђено да имају мало или нимало утицаја на предложену област, Солвара 1.

- Нико не мора да се сели, нема никаквих друштвених утицаја - навели су они 2016. године.

Годфри Џордан Абаге, активиста из села Коно, који води кампању против Солваре 1, се не слаже са њима.

"Постоји духовна веза. Будите се поред обале, слушате таласе, осећате таласе, ту налазите мир када сте под стресом, ту седите испод дрвета док вас хладан поветарац милује по лицу и гледате у океан. То је нешто што повезује наш дух", рекао је он.

- Видите да су ови млади људи који поштују обичај дозивања ајкула другачији од осталих, јер разумеју мудрост тог позива: није вам дозвољено да пијете, да јурите жене, не смете да кратете... - рекао је Абаге.

- Ајкуле могу да вас осете и разумеју вас и веза између вас и ајкуле је заправо како живите свој живот.

Становници села Коно хиљадама година лове ајкуле на овај начин и Абаге каже да постоји културна веза која повезује њихову заједницу са морем.

- Због овога шта се дешава, било да је реч о буци у мору или звуку сонара, то ремети комуникацију са подводним животом... Збуњује рибу, ајкуле, китове који ту живе, којима је ово дом. Са роботима и машинама испод мора, пореметиће и збуниће везе између морских животиња - рекао је он.

- Ако ајкула умре, остаће нам само фотографије као успомене и деца ће у будућности питати: Да ли смо заиста хватали ајкуле овако? Да ли су заиста наши дедови то радили?

Влада Папуе Нове Гвинеје је 2011. уложила око 375 милиона кина (око 150 милиона аустралијских долар) у пројекат, што је огромна сума за земљу где је просечна годишња зарада 2.386 долара. Када је Наутилус пропао, земља је остала са дугом који је у том тренутку процењен на трећину годишњег буџета земље за здравствену заштиту.

Иако је Наутилус пропао пре него што је кренуо са рударењем, дозвола за ископавање у области Солара 1, није повучена и сада је у рукама Наутилус Минералс ниугинија, подружнице приватне групе Дееп Сеа Мининг Финанце (ДСФМ).

Многи сада страхују да ће пројекат ископавања морског дна бити обновљен. ДСФМ на свом сајту Солару 1 представља као "први и једини подводни депозит на свету који је потпуно одобрен за рударење".

У јулу 2020. Алијанса ратника Солваре, коалиција заједница које живе на обалама Бизмарковог и Соломоновог мора које се боре за обуставу рударења, прикупила је хиљаде притужби локалних заједница, школа и цркава након што је дозвола обновљена на две године, али је министар рударства Папуе Нове Гвинеје поручио да влада неће повући дозволу јер ниједан закон нити одредбе уговора нису прекршени.

Запратите Нпортал на Фејсбуку

(Курир)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НАТО СПРЕМА 100.000 ВОЈНИКА ЗА РАТ СА РУСИЈОМ: Директан сукоб могућ ако се пређе једна од  две црвене линије

НАТО СПРЕМА 100.000 ВОЈНИКА ЗА РАТ СА РУСИЈОМ: Директан сукоб могућ ако се пређе једна од две црвене линије

НАТО може да распореди војни контингент од 100.000 војника за војну акцију против Русије ако та земља пређе једну од две црвене линије, пише у коментару италијанска Република.

06. 05. 2024. у 07:54

ТЕРИТОРИЈА ПОТПУНОГ БЕЗАКОЊА: Лавров загрмео - Срамна одлука ПССЕ да тзв. Косову да зелено светло за пријем

"ТЕРИТОРИЈА ПОТПУНОГ БЕЗАКОЊА": Лавров загрмео - Срамна одлука ПССЕ да тзв. Косову да зелено светло за пријем

РУСКИ министар спољних послова Сергеј Лавров оценио је данас као срамно то што је Парламентарна скупштина Савета Европе дала зелено светло да тзв. Косово буде примљено у пуноправно чланство Савета Европе.

05. 05. 2024. у 23:50

Коментари (0)

ПОГИНУО МУШКАРАЦ: Аутомобилом се закуцао у ограду Беле куће, тајна служба хитно покренула истрагу (ВИДЕО)