БОГАТИ НАПРАВИЛИ ЗАЛИХЕ ВАКЦИНА: Све већи притисак на западне земље да преусмере цепиво сиромашнима

Novosti online

13. 09. 2021. у 16:57

БОГАТЕ државе суочавају се са све већим притиском да поделе, односно преусмере залихе вакцина против ковида у подручја и земље са нижим приходима, а нова анализа коју је спровела лондонска научно аналитичка компанија Airfinity указује на то да ће им до краја године вероватно бити на располагању око 1,2 милијарде додатних доза.

БОГАТИ НАПРАВИЛИ ЗАЛИХЕ ВАКЦИНА: Све већи притисак на западне земље да преусмере цепиво сиромашнима

Фото gov.me

Западне земље и Јапан тренутно располажу са отприлике 500 милиона доза цепива против корона вируса које се могу одмах прерасподелити у сиромашније нације, а до краја 2021. тај ће се вишак залиха повећати на 1,2 милијарде, показала је анализа о глобалној употреби и снабдевању вакцинама.            

Количина вакцина коју поседују богате земље могла би одмах да реши велику неједнакост у снабдевању. Према подацима програма "Our World in Data" Универзитета у Оксфорду процењује се да је до 2. септембра само 1,8 одсто становништва у земљама с ниским приходима примило барем једну дозу. У земљама са високим приходима тај удео износи чак 64 процента.            

- Глобални ланац снабдевања успешно повећава производњу, а наша детаљна прогноза показује да земље с високим приходима могу да имају поверења у то да стиже довољно цепива, што би требало да смањи потребу за гомилањем залиха - рекао је суоснивач и извршни директор Airfinityja, Расмус Бех Хансен.   

- Начин на који се вакцина дистрибуира, где одлази и препродаје ли се или се донира, на крају је политичка одлука. Мислим да ове бројке показују да имамо глобално боље темеље за доношење важних одлука о расподели и да можемо да избегнемо "непотребно бацање" одређене количине доза - додао је Хансен.

САД, европске и остале државе могле би да задовоље властите потребе, пелцују око 80 одсто своје популације старије од 12 година и наставе са планирањем програма треће "бустер" дозе. И након тога би им остала велика количина за светску прерасподелу.     

После независног преиспитивања међународног одговора на корона вирус раније ове године, земље са високим приходима позване су да до средине 2022. године доставе више од две милијарде доза сиромашнијим регијама.

Airfinity је установио да је од више од милијарду доза, колико су обећале земље чланице Г7 и ЕУ-а, досад испоручено мање од 15 одсто.     

Производња би до краја године могла да премаши 12 милијарди доза, укључујући и кинеска цепива, што је више од отприлике 11 милијарди потребних за имунизацију становника целог света.

Произвођачи тренутно производе 1,5 милијарди доза месечно, а очекује се и пораст производње. Узму ли се у обзир дозе цепива произведене у Кини које је одобрила Светска здравствена организација, број расположивих доза за донације расте на 1,6 милијарди до краја ове године.

То конкретно значи да је тај број доза довољан за потпуну вакцинацију више од 70 процената становника подсахарске Африке, где је тренутно пелцовано мање од три одсто људи.

По последњим подацима Уницефа од 20. августа, ова је регија досад примила само 60 милиона доза.     

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!