ИМПЕРИЈА БЕЗ ВОЈНЕ ЧИЗМЕ: Повлачење Америке из Авганистана најављује нову еру глобалног поретка

Д. САВИЋ

03. 09. 2021. у 13:21

АМЕРИЧКИ председник Џозеф Бајден је повлачење из Кабула објаснио као жељу да, као четврти амерички председник који води рати против Авганистана, и суочен са избором између ескалације и излаза, изабере ово друго, јер не види даље смисао бескрајне мисије.

ИМПЕРИЈА БЕЗ ВОЈНЕ ЧИЗМЕ: Повлачење Америке из Авганистана најављује нову еру глобалног поретка

Фото АП

Али, он је први пут јавно поручио и да да америчко повлачење сигнализира "крај ере војних операција за преобликовање других земаља".

Шеф Беле куће је, тако јасно и гласно изговорио оно што је наговестио Барак Обама у време када је Бајден био потпредседник САД, а чинио његов републикански претходник Доналд Трамп. Бајденов најављени заокрет у односу на политику Трампа, када је о америчком ратовању реч, једноставно је доживео неуспех.

Америчко повлачење са стратешки важне тачке у централној Азији добија и наставак на Блиском истоку. Бајден је најавио да се, до краја ове године, америчка војска повлачи и из важног блискоисточног упоришта, Ирака.

Џо Бајден, Фото АП

Оба повлачења праћена су, истина, америчким новим бојним покличом против терориста Исламске државе, али он више не подразумева масовно присуство америчке војне чизме у тачкама које, неписаним правилом, показују светску надмоћ "империје".

На дугој листи америчких "поучних" војевања, укључујући корејски, инвазије на Гренланд, Панаму, Залив свиња, да не помињемо наше просторе, међу најистакнутије примере фијаска спадају Вијетнам, Сомалија. Први наговештај промене у америчком потпомагању војном силом у "освешћивању" нација било је оклевање у удару на Сирију после наводног напада хемијским оружјем.

Али, права потврда заокрета у америчкој политици интервенционизма стиже из Авганистана, а после Бајденових речи "о крају ере војних операција", ускоро и из Ирака.

Чак ни међу америчким политичким аналитичарима нема несагласја да је хаотично повлачење из Авганистана нанело тешку штету Бајдену. Само се споре колико ће дуго нација остати фокусирана на рат, коме се, иначе, противила већина Американаца.

Фото Архива

На одговор се неће чекати предуго. Већ догодине Американци излазе на конгресне изборе, а ако се по јутру дан познаје, Бајденове демократе су у опасности да изгубе оба дома Конгреса. Истраживање јавног мњења у САД показује да Бајдена после недавног повлачења из Авганистана, подржава мање од половине Американаца.

Републиканци, на челу са бившим председником Доналдом Трампом, не попуштају у рафалној паљби на Бајдена. После фијаска у Авганистану већ су покренули процес опозива у Конгресу. Импичмент није вероватан, али тешко да ће конзервативци пропустити прилику да их подсећају на хиљаде изгубљених живота, милијарде долара утрошене на рат и америчко модерно оружје у рукама талибана.

Председавајући Одбора за спољне послове Представничког дома Конгреса, демократа Грегори Микс покушава да ублажи ствар наговештајем могућности америчког признања талибана, уз њихово поштовање људских права. Подсећајући да су се односи са вијетнамском владом после повлачења САД сматрали немогућим, али да Вашингтон сад има "топле односе" са Ханојем. "Дакле, никад не реци никад", сматра он. Но, републикански сенатор Бен Сас за телевизију Еј-Би-Си оцењује да ће повратак талибана на власт постати прави рај за међународне терористичке организације.

- Талибани су у прошлости већ пружали уточиште терористима. Има много организација које желе да претворе Авганистан у престоницу џихада, а ова администрација нема план - сматра Сас.

Професорка политичких наука са Универзитета Фордхем, Моника Мекдермот, оцењује да ће републиканци користити Авганистан као предизборни адут да убеде бираче да демократе не треба да имају контролу и над Конгресом, већ да републиканци треба да контролишу демократског председника.

Фото АП

РУСИЈА НЕЋЕ ДА ПОСРЕДУЈЕ

РУСИЈА не намерава да предложи себе као посредника у преговорима између талибана и других политичких снага у Авганистану, изјавио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.

"Ми смо дуго позивали талибане и друге етничке политичке групе у Авганистану да преговарају о стварању инклузивне транзиционе владе", рекао је Лавров. "Тренутно не планирамо да будемо посредник у таквим преговорима", навео је он. Када је реч о отпору у долини Панџшир, Лавров је додао да посебна улога припада руском савезнику Таџикистану.

* * * * * * *

ДАНАС ТАЛИБАНИ ОБЈАВЉУЈУ САСТАВ ВЛАДЕ

ЛИДЕР талибана Хајбатула Ахундзада биће на челу нове авганистанске владе, јавља локална ТВ станица Толо њуз, док се очекује да ће нова влада бити формирана данас.

Фото АП

Према медијским најавама, за министра спољних послова именован је шеф политичке канцеларије талибана мула Абдула Гани Барадар. Син оснивача покрета, мула Јакуб Ахунд, биће на челу Министарства одбране, док ће син једног од лидера радикалних снага Халифа Хакани бити на челу Министарства унутрашњих послова. Најављено је да ће жене, можда, имати неку од улога у новој влади, али да је мало вероватно да ће се наћи на министарским позицијама. У међувремену, домаћи летови са аеродрома у Кабулу биће настављени од данас, али се очекује да ће за обнову међународних летова "бити потребно време", преноси Ројтерс. Ал Џазира је раније јавила да технички тим из Катара процењује штету на аеродрому и планира да га "ускоро" врати у оперативно стање.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна