БАЈДЕН ДОЧЕКАО МЕРКЕЛ У БЕЛОЈ КУЋИ: НАТО сарадња и односи са Кином и Русијом главне теме састанка

АМЕРИЧКИ председник Џозеф Бајден данас је у Белој кући дочекао немачку канцеларку Ангелу Меркел, током, највероватније, њене последње званичне посете Вашингтону.

БАЈДЕН ДОЧЕКАО МЕРКЕЛ У БЕЛОЈ КУЋИ: НАТО сарадња и односи са Кином и Русијом главне теме састанка

Фото: ЕПА

Мерел се претходно придружила потпредседници САД Камали Харис на доручку, а планира и да се сретне са другим високо позиционираним америчким званичницима.

Харис је похвалила "изванредну каријеру" немачке канцеларке, а Меркел је рекла да је одушевљена што има прилику да се сретне са првом женом потпредседницом САД.

Како преноси АП, очекује се да ће Меркел, која је током скоро 16 година мандата сарађивала са четири америчка председника, разговарати током посете САД о пандемији корона вируса и ширењу кинеског и руског гасовода, којем се Вашингтон противи.

И Меркел и Бајден надају се да ће њихов сусрет допринети обнављању веза два савезника после мандата претходног председника Доналда Трампа.

Бајден планира и да приреди вечеру у част Меркел.

Канцеларка ће добити почасни докторат Школе напредних међународних студија на Универзитету Џонс Хопкинс.

Посета Меркелове Белој кући, која је прва неког европског лидера откад је Бајден преузео функцију у јануару, показује да САД желе да поправе однос са водећом европском земљом, преноси Ројтерс.

САД и Немачка су кључни савезници НАТО, али се споре око неколико тешких питања, као што су изградња гасовода Северни ток 2 из Русије ка Немачкој преко Балтичког мора.

Такође се не слажу око економске сарадње са Кином, наставка ограничења путовања у САД из Европе и противљења Немачке привременим одрицањем од ауторских права ради убрзања производње вакцина против корона вируса.

Бајден и Меркел ће, како се очекује, разговарати и о борби против претњи демократијама широм света, против руских сајбер напада и настојању Кине да доминира напредним технологијама, најавили су раније званичници у Вашингтону и Берлину.

Тема ће бити и борба против пандемије ковида-19 и климатских промена.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

СВЕ КЉУЧА ОКО ФОКЛАНДСКИХ ОСТРВА: Аргентински председник послао поруку која ће разбеснети Британце

СВЕ КЉУЧА ОКО ФОКЛАНДСКИХ ОСТРВА: Аргентински председник послао поруку која ће разбеснети Британце

ПРЕДСЕДНИК Аргентине Хавијер Милеј изјавио је да је његова влада "сваким даном све ближе" повратку суверенитета над Фокландским острвима, продубљујући дипломатски спор изазван политички обојеним слављем репрезентације Аргентине након победе над Енглеском на Светском првенству раније ове седмице, пише бриселски портал Политико.

17. 07. 2026. у 14:37

НОВА ФАЗА СУКОБА НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Иран први пут директно напао ову земљу!

НОВА ФАЗА СУКОБА НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Иран први пут директно напао ову земљу!

ИРАН је саопштио да је у петак извео нове нападе на америчке објекте на Блиском истоку, укључујући и први директан напад у Сирији, након шесте узастопне ноћи америчких удара на иранске војне објекте.

17. 07. 2026. у 12:51

Коментари (2)

КАКО ДА УШТЕЂЕВИНА ПОСТАНЕ ВАШ МЕСЕЧНИ ИЗВОР ПРИХОДА? АЛТА банка представља штедњу уз камату до 4,05 одсто НКС