РУСКА ПОСЛАНИЦА: Немци незадовољни мешањем Америке у "Северни ток 2“

ОБЈАВЉИВАЊЕ у немачким медијима информације да су САД шпијунирале немачку канцеларку Ангелу Меркел и председника Франка Валтера Штајнмајера сведочи о снажном незадовољству Немаца због мешања Вашингтона у област енергетске сарадње, укључујући завршетак „Северног тока 2“, изјавила је посланица Државне думе Елена Пањина.

РУСКА ПОСЛАНИЦА: Немци незадовољни мешањем Америке у Северни ток 2“

Фото РИА

Коментаришући саопштење о шпијунирању европских дипломата Пањина је приметила да се о теми америчког прислушкивања немачких политичара активно говорило до 2013. године, када је бивши агент ЦИА Едвард Сноуден открио документа америчке Националне сигурносне агенције.

- Међутим, затим су такве вести нестале из западних медија. Разлог, очигледно, није био одустајање америчких обавештајних служби од ове праксе, већ тотална забрана ове теме у западним медијима. Занимљиво је да је управо од тог тренутка на Западу почела да се активно промовише тема ‘руских агената’, а потраге за њима почеле да личе на симптоме параноје - рекла је чланица Одбора за међународне односе Државне думе Русије.

Према њеном мишљењу, чињеница да су се извештаји о америчком прислушкивању савезника поново појавили у немачким медијима „говори о томе да је немачко стрпљење исцрпљено“.

- Незадовољни су савезником који им изврће руке, меша се у област енергетске сарадње, у област суверених економских одлука, укључујући завршетак ‘Северног тока 2’... На тај начин, сензација није била толико откривање немачких новинара, колико чињеница да су управо сада немачки медији одлучили да то објаве. У Немачкој стављају до знања да су се уморили од досадног ‘туторства’ из Сједињених Америчких Држава - сматра посланица Државне думе.

Раније је немачки лист „Зидојче цајтунг“ саопштио да је америчка Национална сигурносна агенција уз помоћ Данске у периоду 2012-2014. пратила бројне европске политичаре, међу којима су и немачка канцеларка Ангела Меркел, министар спољних послова (актуелни председник Немачке) Франк-Валтер Штајнмајер и кандидат за канцелара Пер Штајнбрик из Социјалдемократске партије Немачке.

Амерички председник Џо Бајден раније је признао да су санкције „Северном току 2“ у овој фази контрапродуктивне, јер је пројекат близу завршетка. Сједињене Америчке Државе објавиле су 20. маја да су, из сопствених националних интереса, одустале од увођења санкција оператору гасовода, компанији „Норд стрим 2 АГ“. Међутим, затим је Вашингтон увео санкције руским компанијама и бродовима који раде за пројекту „Северни ток 2“.

(Спутњик)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

НА ПРАГУ НОВА ОДЛУКА О ПОВЛАЧЕЊУ ПРИЗНАЊА ТЗВ. КОСОВА: Одлука о признању лажне државе донета је противно вољи већине грађана

НА ПРАГУ НОВА ОДЛУКА О ПОВЛАЧЕЊУ ПРИЗНАЊА ТЗВ. КОСОВА: "Одлука о признању лажне државе донета је противно вољи већине грађана"

Општински одбор Демократске народне партије у Никшићу најавио да ће упутити званичну иницијативу за доношење декларације о стављању ван снаге одлуке о признању самопроглашене државе Косово.

27. 07. 2026. у 15:35

ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ ЗА ВОЗАЧЕ У СРБИЈИ: Опозвана два популарна Nissan модела због ризика од пожара и повреда

ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ ЗА ВОЗАЧЕ У СРБИЈИ: Опозвана два популарна Nissan модела због ризика од пожара и повреда

НА сајту система НЕПРО објављен је опозив два модела путничких возила марке Nissan због безбедносних ризика који могу довести до повреда корисника, односно повећаног ризика од пожара.

24. 07. 2026. у 16:00

Коментари (1)

ЈЕЗИВО ОТКРИЋЕ ПОСЛЕ СМРТИ РОЂАКА: У замрзивачу пронашли људске остатке, полиција покренула истрагу