ДА ПРОМЕНИТЕ ИМЕ И ПРИЗНАТЕ ЦРКВУ УКРАЈИНЕ! Уцене Васељенске патријаршије за Македонску православну цркву - Охридску архиепископију

Младен Станчић, од сталног дописника - Скопље

13. 03. 2024. у 12:47

ОДУЖЕНО одлагање издавања томоса Васељенске патријаршије Македонској православној цркви - Охридској архиепископији (МПЦ-ОА), своди се на условљавања, потврдила су двојица архијереја у Скопљу.

ДА ПРОМЕНИТЕ ИМЕ И ПРИЗНАТЕ ЦРКВУ УКРАЈИНЕ! Уцене Васељенске патријаршије за Македонску православну цркву - Охридску архиепископију

Васељенски патријарх Вартоломеј, Фото AP

Пре свих, "задаци" су признавање  расколничке Православне цркве Украјине, као и "прилагођавање" имена за ширу употребу, изван граница Републике Северне Македоније (РСМ).

Митрополит преспанско-пелагонијски Петар, после изјаве портпарола МПЦ-ОА, владике дебарско-кичевског Тимотеја, изричит је у тврдњи да је беспредметно условљавање издавања томоса од Васељенске патријаршије признавањем тзв. Православне цркве Украјине. Открио је и да је то условљавање стигло са задршком, после заједничког саслужења. Осим тога, уколико добијање томоса, односно аутокефалности, буде условљено избацивањем назива "македонска" у имену МПЦ-ОА, "то неће бити прихватљиво", изјавио је митрополит у разговору за ТВ24.

Он објашњава да у комуникацији са грчким блоком цркава неће моћи да се користи име МПЦ-ОА. Између осталог, управо је због тога Синод МПЦ-ОА формирао посебну комисију за анализирање проблема везаних за признавање тзв. Православне цркве Украјине  и питања употребе имена у "спољној" комуникацији.

- Комисија прво треба да проучи случај са  тзв. Православном црквом Украјине која је добила томос од Васељенске патријаршије, иако је није признала Руска православна црква - истакао је Петар, истичући да постоје велики притисци за испуњења задатих уцена.

Све то, како прецизира, долази после првог саслуживања са васељенским патријархом Вартоломејом.

- Нема никакве дискусије да имамо синодални документ Васељенске патријаршије о заједничком саслуживању у коме су три услова. Један је да користимо име Охридска архиепископија у свакој комуникацији са другим помесним православним црквама. Ми смо се као архијереји изјаснили да то не може да важи на територији Македоније - изјавио је Патар, уз став да ни по коју цену не може да се прихвати одрицање од имена МПЦ-ОА, иако може да се прихвати и име Јустинијана прима.

Фото И. Маринковић

У другом услову Цариграда, међутим, како објавшњава, не сме да се употребљава име МПЦ-ОА ни за унутрашњу употребу. У трећем услову јурисдикција цркве се ограничава само на територију РСМ.

Пуно признање и томос о аутокефалности МПЦ-ОА је добила од Српске православне цркве маја 2022. године. До сада ову цркву су признале и Руска, Бугарска и Румунска православна црква. Издавање, уценама условљеног, томоса Васељенске патаријаршије, засада је неизвесно.

Проблем са тзв. Православном црквом Украјине јесте компликован, каже митрополит Петар. Да би МПЦ-ОА признала ту цркву "потребно је да се разреши спор између Руске православне цркве, Московске патријаршије, под чијом јурисдикцијом је формирана, и Цариградске патријаршије, која јој је доделила томос о аутокефалности".

Преиспитивање статуса Кијева

ЦРКВА у Украјини је 2019. добила аутокефалност од Васељенске патријаршије, но са њеном јерархијом од марта прошле године МПЦ-ОА не саслужује. Преиспитивање статуса цркве у Украјини, како је саопштено у Скопљу, задатак је комисије којом руководи митрополит брегалнички Иларион. Потпредседник тог црквеног тела је епископ дељадровско-илинденски Јоаким.

БОНУС ВИДЕО - ДР Новости: Када треба почети са анти-аге рутином

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна престала да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)