ВЕЛИКИ ПРОБЛЕМ КОЈИ ПОГАЂА ЦЕЛУ ПОРОДИЦУ: Хрватска на петом месту међу земљама ЕУ по зависности од алкохола

Novosti online

10. 12. 2022. у 10:33

ПО подацима Хрватског завода за јавно здравство, Хрватска има око 250.000 зависника од алкохола и налази се међу првих пет земаља Европске уније по конзумацији алкохолних пића, та зависност је велики друштвени проблем јер погађа целу породицу, а на лечењу заврши тек сваки осми зависник.

ВЕЛИКИ ПРОБЛЕМ КОЈИ ПОГАЂА ЦЕЛУ ПОРОДИЦУ: Хрватска на петом месту међу земљама ЕУ по зависности од алкохола

Фото: Профимедиа

Традиционално је више зависника од алкохола међу мушкарцима, који опијањем покушавају да реше проблеме с депресијом, паником или стресом, будући да због културолошких разлога оклевају да признају и потраже помоћ, каже психијатар Крешимир Радић, специјалиста из Клинике за психијатрију Врапче, упозоравајући на проблем алкохолизма у Месецу борбе против зависности, преносе агенције.

Утицај на целу породицу

Истиче да мушкарци три пута чешће умиру од болести повезаних с алкохолом те, иако чине већину међу леченим пацијентима, још увек пуно њих не успе да добије помоћ. Конзумација алкохола рано у животу доводи до здравствених проблема па су у програмима лечења у здравственим установама особе свих староснох група.

Алкохолизам утиче на ментално здравље целе породице, која социјално и ментално пати због члана који пије. Деца имају лошији успех у школи, супружници проблема с функционисањем у радној средини, породица је оптерећена трошковима због куповине алкохола, саобраћајних казни и других прекршаја, што додатно осиромашује и отежава свакодневицу.

- У таквим породицама није ретко породично насиље. Лекари се често сусрећу са ситуацијама када породица више не жели да има додира са својим болесним чланом који пије, а он је онемоћао, лошег телесног здравља и неспособан да се стара за себе - наводи Радић.

Иако се то обично догађа на крају "ружне приче" која је трајала деценијама, систем нема капацитета да се носи с тиме.

Током пандемије повећан број зависника

У доба пандемије појавили су се нови зависници који су се током локдауна смиривали алкохолом, док су се неки стари зависници поново вратили опијању.

- У својој амбуланти имам пацијента који је до локдауна конзумирао опојне дроге, али како тада није могао до дилера пребацио се на алкохол - каже Радић.

Сматра да су тренду повећања броја алкохоличара придонели небрига државе за ментално здравље грађана током пандемије и потреса, затварање психијатријских одељења у жупанијским болницама и клиникама и укидање психијатријских кревета ради осигурања капацитета за пацијенте с ковидом.

Влада је крајем новембра донела Стратешки оквир развоја менталног здравља до 2030. године, као и акцијски план за борбу против зависности, на којем су радиле групе стручњака и удружења пацијената. Радић се нада да би они могли бити темељ за развој нових пројеката и финансирање савремених, научно доказаних модела помоћи.

У превенцију треба да се укључе и послодавци и образовни систем, потребне су едукација и кампање усмерене општој популацији, истиче Радић и упозорава како је ситуација нарочито лоша када је у питању заштита менталног здравља деце.

Трећина психичких проблема код младих настаје до 14. године, а половина проблема до 18. године живота па се ту пропушта прилика за рано лечење и интервенције у проблеме с алкохолом, упозорио је.

(Телеграф.рс)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

ЕТО, ЈАВЉА МИ СЕ! Како је Новак Ђоковић шокирао новинарку ЦНН-а