ЈАДРАН ВИШЕ НИЈЕ РАЈ ЗА СЕЗОНЦЕ ИЗ СРБИЈЕ: Како овог лета пролазе туристички радници који траже зараду на Хрватској обали

Јурица КЕРБЛЕР, стални дописник из Загреба

17. 07. 2022. у 09:51

СРБИ - дођите, спасите сезону - гласили су огласи уочи овогодишњег лета на Јадрану, а конобарима, куварима и собарицама нудили су се краљевски услови у часу када је недостајало 30.000 сезонаца у хрватском туризму.

ЈАДРАН ВИШЕ НИЈЕ РАЈ ЗА СЕЗОНЦЕ ИЗ СРБИЈЕ: Како овог лета пролазе туристички радници који траже зараду на Хрватској обали

Фото: Free Images Pixabay

За шест радних дана недељно, додуше и по десет часова дневно, нудила се плата од 1.000 до 3.000 евра за врхунске куваре, а искуства су различита. Срби, као и сезонци из Северне Македоније и БиХ, добили су послове од Умага до Цавтата, али имају и конкуренцију у све бројнијим Филипинцима и Индијцима.

- Радим већ трећу сезону у Ровињу и више сам него задовољан. Радим код истог газде, који је ове године узео и двојицу сезонаца из Непала, пристојно смо смештени, а уловим као конобар и мало времена да се окупам. Посао је напоран, јер морам да послужујем много столова, али се не жалим - рекао нам је Миша из Чачка, за кога је повремени посао на Јадрану идеална прилика да нешто новца стави на страну.

- Можемо ли да вас сликамо - питамо младића, а он одговара: "Ма боље не, видите какве су прилике на овом нашем Балкану. Најбоље је да радим свој посао и да ћутим".

Слична смо искуства чули и у Ријеци и Цриквеници, иако има и оних који се жале да превише раде, а на крају не зараде онолико колико су очекивали.

- Морам да платим смештај, а тешко га је у сезони наћи, јер људи радије собе изнајмљују туристима. Нас тројица, један Сарајлија и двојица из Београда, успели смо да нађемо повољно апартман за 500 евра у Ријеци, па се некако прође - говори нам Милан, конобар у хотелу са пет звездица. - Ове је године хотел тек отворен, све је у ходу организовано, али сада смо већ добра екипа. Никаквих проблема није било због чињенице да сам дошао из Србије, а у слободно време излазим са младим Ријечанима који су крајње љубазни и толерантни.

Фото Д. Миљковић

Чак 80.000 дозвола издато је овог лета сезонцима, од којих су многи баш из Србије. У луксузном хотелу "Лопуд Лафодија" на острву Лопуд крај Дубровника, многи од ангажованих који су дошли из Србији раде на рецепцији, а у ресторанима нам кажу да би без привремених радника могли одмах да затворе врата. Ипак, Хрватска није више обећана земља за сезонце, јер су плате упола ниже него у Аустрији и Италији.

- Пре короне смо лако долазили до сезонских радника из Србије, сада ни то више није тако.

Иако из Србије долазе најискуснији и школовани кадрови, многи се жале да преко лета не зараде довољно - каже Антонела Лабић из ријечке агенције која доводи раднике из земаља региона.

Многи угоститељи у "пет до дванаест" дигли су плате уочи сезоне за 20 до 30 одсто, али се сезонци жале да неки не поштују договор.

- Био је у јуну један мој друг из Србије, договорио је једно, а на крају месеца је добио мање. И отишао - говори Миша.

Домагој Петричевић, председник Удружења ноћних клубова и барова, каже да још постоје угоститељи који израбљују људе и бацају љагу на све остале. На срећу, више је оних који коректно поштују договор, а најбољима после лета нуде и стални посао.

- Међутим, данас није лако ни наћи сезонца у Београду или у неком другом граду у Србији. Радије иду у Немачку, него у Хрватску - објашњава Петричевић.

Са друге стране, Филипинци су јефтинији, али често не могу да удовоље стандардима, па сви на Јадрану тврде - "домаћи су домаћи".

- Нема много разлике у пословању угоститељских објеката у Србији и у Хрватској. Зато смо најзадовољнији када нам долазе искусни сезонци из комшилука - каже Мирко Рапајић, власник кафића у Макарској.

За све квалитетне раднике овог лета било је места где год су желели да раде. Нови бар у Цриквеници нудио је сезонцима из Србије почетну плату од 1.800 евра за кувара и 1.000 евра за конобара, док је пица мајстор могао да добије 1.500 евра.

На Крку се тражио пекар из Србије са почетном платом од 2.000 евра, а продавачицама у пекари се нудио посао за 1.300 евра. Додуше, уз напомену, "радно време по договору". А баш та клаузула је отерала и једну младу девојку из Србије која се јавила на оглас у Пули за конобарицу. "Шеф је био арогантан, а плата није била по договору", рекла је напуштајући Хрватску.

НЕПОШТОВАЊЕ ДОГОВОРА

И ПРОЈЕКАТ хрватских синдиката и Института за друштвена истраживања из Загреба је показао да се сезонци највише жале на непоштовање договора око плата, радног времена, искоришћавање радника и лоше радне услове. Превише је на Јадрану и ове сезоне рада без уговора, исплате зараде "на руке" и лошег односа послодаваца према радницима, закључак је пројекта "Рад по мери човека".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НА САМО ДВА САТА АВИОНОМ ОД БЕОГРАДА: Одлична дестинација за летовање - сви детаљи резервације и аранжмана