НЕКАД ГА МИНИРАЛИ, САД ГА СТАВЉАЈУ НА КОВАНИЦУ: Зашто Хрватска ставља лик Николе Тесле на апоене од 10, 20 и 50 центи

Ј. КЕРБЛЕР - стални дописник из Загреба

05. 02. 2022. у 10:00

НИКОЛА Тесла једина је особа чији ће лик бити на хрватским кованицама евра, а на осталима ће, уз шаховницу и карту Хрватске, бити куна и глагољица. То је и званично потврдио хрватски премијер Андреј Пленковић, најављујући да ће хрватски грађани тим кованицама већ од 1. јануара следеће године куповати широм Европе.

НЕКАД ГА МИНИРАЛИ, САД ГА СТАВЉАЈУ НА КОВАНИЦУ: Зашто Хрватска ставља лик Николе Тесле на апоене од 10, 20 и 50 центи

Фото: Принтскрин

- Ради се о мотивима који представљају Хрватску - поручио је Пленковић, да би образложио зашто се само Тесла, а не, рецимо Руђер Бошковић, Фауст Вранчић или Мирослав Крлежа, нашао на ситним кованицама од 50, 20 и 10 центи. - Теслин лик добио је највише гласова грађана.

Из хрватске владе поручено је да су Теслини патенти и теоретски рад створили услове за електрификацију света, наводећи да је реч о веома препознатљивом лику и имену у свету.

И на недавној изложби о 12 хрватских великана Тесла је добио почасно место. Божо Скоко, експерт за брендирање, тада је рекао да је Тесла више био перципиран као "амерички и српски великан него као хрватски". А када се распламсала расправа, након првих најава да ће Теслин лик бити на кованицама хрватских евра, шеф државе Зоран Милановић рекао да је велики научник "провео мање времена у Србији, него ја у Оклају":

- Тесла је Американац, толико су га озбиљно схватали у Хрватској и Бечу да је побегао у Америку. Хрватска је са Теслом имала кризу идентитета и то је била нејасна љубав. Својатати Теслу можда није у реду од Хрватске, а од Србије још мање.

А "својатање" Тесле, бар када је реч о Хрватској, има своју дугу историју. И то не баш славну. Годинама се у Хрватској име Николе Тесле повлачило по блату, рушили су му споменик, запустили гроб његових родитеља. Није много боље прошао ни родни крај Николе Тесле у Лици, где живе многи хрватски Срби и данас без воде и струје. У Медаку, између река Лике и Гламочнице пре је било 850 Срба, данас их је тек петнаестак, а у Дивоселу, недалеко од Смиљана, родног Теслиног места, више нема ниједног. У близини куће где су некад живели Теслини родитељи остала је само једна бандера, а струје одавно нема.

Усред Госпића 16. фебруара 1992. миниран је Теслин споменик, чији је оригинал, дело вајара Фране Кршинића, био у Београду.

- Минирање споменика Тесли у Госпићу један је од апсурднијих симптома неоусташког дивљања деведесетих година у Хрватској - тврдила је Сања Хорватинчић, стручњак за споменике.

Ко га је минирао, никада није откривено, али је убрзо и Теслино име нестало са главног госпићког трга и јавних зграда. Требало је да прођу године да се уопште отвори расправа о враћању споменика Тесли у Госпић, а саборски посланик из Истре Дамир Кајин у бурној расправи рекао је да је споменик срушен јер "Тесла није био довољно хрватски".

- Није 1992. споменик срушен због тога што је Тесла изумео струју, већ зато што је био Србин - констатовао је тада Милорад Пуповац.

Отпори у Лици били су толики да је требало проћи још много времена да на дневни ред уопште дође враћање споменика, али не на исто место где је био пре. Након три деценије споменик се "вратио" у Госпић, помпезно је откривен, након што је урађен по београдском оригиналу, а Тесла је одједном постао "хрватски бренд". Организовани су семинари, долазиле ђачке екскурзије до Меморијалног центра у Лици, а Тесла је представљан као хрватски великан и један од најпознатијих хрватских исељеника. Хрватска академија наука обележила је годишњицу Теслиног пријема у чланство, а политичари су се такмичили ко ће лепше да говори о лику и делу генија.

- Тесли за пуни пријем у хрватско држављанство још смета чињеница да је син православног српског свештеника, и то из околине Госпића - упозоравао је Чедомир Вишњић, садашњи председник СКД "Просвјета" у Загребу.

А у јеку дискусија о Тесли на кованицама евра, хрватски премијер Андреј Пленковић, на реакцију Народне банке Србије да ће предузети неке мере како би ово спречила, одговорио је:

- Никола Тесла се родио у Смиљану на подручју Хрватске, живео је углавном у Америци. Грађани су сугерисали да на једној од кованица буде и Никола Тесла. Ми никога никоме не узимамо, а да сам на челу Народне банке Србије рекао би Хрватској браво.

Други повратак Тесле у Хрватску тако пролази од националистичке хистерије када је био изопштен, заборављен и вређан, све до слављења његовог дела са којим Хрватска нема баш ништа. И стављања Теслиног лика на кованице евра, додуше оне најситније.

КРЕСТИЋ: ОТИМАЧИНА И ФАЛСИФИКОВАЊЕ ИСТОРИЈЕ

ОДЛУКА Хрватске да стави лик Николе Тесле на националну страну кованице евра представља присвајање културног и научног наслеђа српског народа.

Ово је ранији коментар Народне банке Србије на најаву стављања Тесле на евроценте. НБС и сада остаје при истом ставу.

Централна банка је у свом претходном саопштењу нагласила да се славни научник током свог живота изјашњавао као Србин по пореклу и роду, као и да би ако се тадашњи предлог Хрватске и усвоји, биле предузете одговарајуће активности према надлежним институцијама ЕУ како би се указало на непримереност таквог предлога. Сада је "лоптица" пребачена Влади Србије да се изјасни и предузме даље кораке у том правцу.

Према подацима из Народне банке, држава чланица ЕУ има обавезу обавештавања других чланица о нацртима дизајна нових националних страна кованица евра, а захтев за одобрење дизајна подноси се Савету ЕУ.

Да се ради се о примеру већ устаљене хрватске отимачине, сматра историчар проф. Василије Крестић.

- Ништа ново, ништа изненађујуће - сматра проф. Крестић. - У питању је отимање и присвајање о ком сам говорио у више наврата. То је чиста крађа, где хрватски народ због своје научне, културне и историјске инфериорности, присваја од другог. Али, све то је већ уобичајена пракса Хрватске.

Још раније академик Крестић је рекао да, да би доказали да је Тесла Хрват, а не Србин и српске православне вере, Хрвати и "хрватски чланкописци безочно фалсификују историјске чињенице".(Б. Ца.)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДЕТАЉНИ РЕЗУЛТАТИ: Како су гласали жири и публика на Евровизији - Швајцарска победила, Србија на 17. месту

ДЕТАЉНИ РЕЗУЛТАТИ: Како су гласали жири и публика на Евровизији - Швајцарска победила, Србија на 17. месту

ПОБЕДУ на 68. Песми Евровизије однео је представник Швајцарске Немо са песмом Тхе цоде, док се наша Теyа Дора нашла на 17. позицији са 54 освојена бода.

12. 05. 2024. у 06:55

Коментари (6)

СКАНДАЛ У УЈЕДИЊЕНИМ НАЦИЈАМА: Погледајте шта је учинио представник Израела (ВИДЕО)