"ДА БИСМО САЧУВАЛИ ЖИВОТ КАКАВ ПОЗНАЈЕМО": Научници желе да на Месецу направе банку људског семена

Новости онлајн

13. 03. 2021. у 13:43

НАКОН трезора "Судњег дана", у којем је ускладиштен велики број аутохтоних биљних врста, човечанство би ускоро могло да добије још један трезор у којем би се за разлику од биљне врсте, чувало људско семе.

ДА БИСМО САЧУВАЛИ ЖИВОТ КАКАВ ПОЗНАЈЕМО: Научници желе да на Месецу направе банку људског семена

Фото: Пиксабеј

И то ни мање ни више, него на Месецу.

У ономе што они називају „савременом глобалном полисом осигурања“, машински инжењери су предложили да људи успоставе спремиште репродуктивних ћелија - сперме и јајних ћелија - од 6,7 милиона врста на Земље, укључујући и људе. Предложена банка, или „арка“, била би испод месечеве површине, пише Њујорк пост.

Док се наша планета суочава са природним катастрофама, сушом, астероидима и потенцијлним претњама као што је нуклеарни рат - да набројимо неколико невоља - научници кажу да људи морају усмерити поглед на свемирска путовања како би сачували живот какав познајемо.

"Земља је природно испарљиво окружење“, рекао је аутор студије Јекан Танга, чији је тим на Универзитету у Аризони предао свој извештај „Месечеве јаме и цеви од лаве за модерну арку“, на годишњем Институту инжењера електротехнике и електронике (ИЕЕЕ) прошле суботе.

Због нестабилности планете, како је рекао, спремиште засновано на Земљи оставило би узорке рањивим. Услед тога, Танга је предложио покретање планетарног егзодуса врста оснивањем банке за људско семе на Месецу што је пре могуће. Наиме, ту би се чувале репродуктивне ћелије у недавно откривеним месечевим „јамама“ из којих научници верују да је пре неколико милијарди година, некада текла лава.

Такозвана „арка“, према Тангиној презентацији, тада би криогено очувала разне врсте у случају глобалне катастрофе.

- Још увек их можемо спасити док технологија не узнапредује да би поново увеле ове врсте - другим речима, сачувале их за још један дан - рекао је.

Кратери или јаме, такође имају савршену величину за складиштење ћелија, према његовим речима. Они се спуштају испод 80 до 100 метара под земљу и пружају у велкој мери заклон од месечеве површине, која трпи велике температурне промене, као и претње од метеорита и зрачења.

Танга је такође рекао да су многе биљке и животиње озбиљно угрожене, а као разлог за забринутост навео је ерупцију индонежанске планине Тоба пре 75.000 година, рекавши да је изазвала период хлађења од 1.000 година и да се, према некима, поклапа са процењеним падом у људској разноликости. У том примеру, он је увидео паралелу модерног доба због људске активности и других фактора које у потпуности не разумемо, рекао је, додајући да је већ било брзих губитака у последњих неколико деценија, пише Њујорк Пост.

Концепт "арке" већ се користи у Svalbard Global Seed Vault-у који чува семе биљака, односно на норвешком острву Спитсберген у Арктичком кругу, где научници кажу да масивна камена структура може да издржи јаке ударе. Постоји преко 992.000 јединствених узорака, од којих сваки садржи у просеку 500 семена.

Танга је додао да је био "изненађен" колико би мисија могла бити исплатива, према његовој процени. За транспорт 50 узорака сваке (6,7 милиона циљне) врсте било би потребно 250 лансирања. Поређења ради, било је потребно 40 лансирања за изградњу Међународне свемирске станице која се налази у ниској Земљиној орбити - далеко ближе од Месеца.

(Блиц)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна престала да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)