ИМА ИХ САМО 8 НА СВЕТУ: Редак примерак Устава на акуцији, штампан пре 237 година
РЕДАК примерак америчког Устава штампан пре 237 година биће понуђен касније данас на аукцији у Северној Каролини.
Фото: Unsplash
Аукцијска кућа Бранк Окшенс ставила је на продају овај примерак, једини те врсте за који се верује да се налази у приватном власништву, а већ је дата минимална понуда од миллион долара, пренела је агенција АП.
Овај примерак Устава је штампан након што је Уставна конвенција завршила нацрт предложеног оквира за националну владу 1787. и упутила га Конгресу прве америчке владе, захтевајући да га они проследе државама како би га народ ратификовао.
Реч је о једном од 100 примерака које је штампао секретар тадашњег Конгреса, Чарлс Томсон, а колико је познато постоји још само осам њих, од којих је седам примерака у јавном власништву.
Примерак који је на аукцији пронађен је пре две године у источном делу Северне Каролине на имању које је некада припадало гувернеру те државе од 1787. до 1789., Семјуелу Џонстону.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо
ЗАШТО ЈЕ ЕВРОПА НЕСПРЕМНА ДА СЕ БРАНИ: Деценије ослањања на Америку узимају свој данак
17. 10. 2024. у 00:00
"ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА" Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку
ПРВИ резултати истраге трагедије која је откривена у суботу ујутру у породичној кући у близини „Слободине“ раскрснице у Чачку, говоре да је Владимир Чарапић (47) ножем преклао врат својој мајци Мили (72), а потом и свом оцу Неђу (79). Затим је себи истим сечивом нанео више убода по грудима и стомаку, а на крају је пререзао вене леве руке и тако на смрт искрварио.
07. 12. 2025. у 13:36
НОВО РЕШЕЊЕ ЗА УКРАЈИНУ: Европа прави план у случају да се САД повуку из конфликта
ЕВРОПСКЕ дипломате припремају сценарио подршке Украјини у случају повлачења САД из конфликта, преноси Блумберг, позивајући се на изворе.
07. 12. 2025. у 13:19
Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића
ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.
07. 12. 2025. у 11:41
Коментари (0)