ВЕЛИКО АРХЕОЛОШКО ОТКРИЋЕ У КИНИ: Ископан необичан фосил (ФОТО)

Novosti online

25. 08. 2023. у 00:45

НОВООТКРИВЕНА врста, чији остаци су пронађени у руднику у Кини, највероватније је доказ да су читаве породице морских гмизаваца погрешно класификоване.

ВЕЛИКО АРХЕОЛОШКО ОТКРИЋЕ У КИНИ: Ископан необичан фосил (ФОТО)

Фото: Јутјуб принтскрин/ Global News

Породица сауросфаргида представља специфичну групу морских гмизаваца са оклопом. Њихови најстарији фосили су датовани у период од око 245 милиона година, тј. средњи тријас. Међутим, када је први пут делимично откривен фосилни остатак Prosaurosphargis yingzishanensis-а, током 2019. године у каменолому у Хубеју, поставило се питање да ли је управо откривен њихов директан предак.

Наиме, Prosaurosphargis yingzishanensisasu је имао дужину тела до 1,5 метара и био је прекривен крљуштима које се и данас могу наћи код многих гмизаваца и сматра се једним од највећих морских предатора у периоду од пре 250 милиона година.

Палеобиолог Анджеј Волњевич са Технолошког универзитета у Кини и аутор студије истиче да он, као и његове колеге чак ни данас не знају да ли је он био предак каснијих сауросфаргида, или можда чак скроз одвојена лоза. Али након анализе његовог фосилног остатка појавила се сумња да је читава породица погрешно класификована.

Наиме, блиски рођаци сауросфаргида су морски гмизавци из породице Sauropterygia, којима припадају и плезиосауруси. Истраживачи су сада приметили доста сличности између њих и Prosaurosphargis yingzishanensisa, другим речима, постоји могућност да су сви они повезанији него што се раније мислило. Али и са групом Archelosauria којима припадају птице и крокодили.

Предложена је и рекласификација сауросфаргида у поткласу Sauropterygia, од стране аутора рада.

Што се тиче оклопа и њихове разноврсности унутар ове групе, они су научницима открили како су били кључни за живот у плитким стаништима. Осим што им је пружао заштиту, он их је додатно оптерећивао и омогућавао им да потону на морско дно где је избор хране био разноврснији.

Научници се сада надају да ће на месту на ком је откривен фосил Prosaurosphargis yingzishanensis, открити нове примерке који ће им помоћи да разреше ову замршен палеонтолошку дебату и открију истину о њиховој еволуцији, преноси Национална географија.

sputnikportal.rs

БОНУС ВИДЕО - У СТРОЈУ НАЈБОЉИХ: "Новости" на обуци нових припадника 72. бригаде за специјалне операције

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ово је најновији услов за Русе да би учествовали на Играма Париз 2024