ЗАНИМЉИВЕ ЧИЊЕНИЦЕ О СЕДАМ СВЕТСКИХ ЧУДА: Колико је дуг Велики кинески зид и зашто је изграђен Таџ Махал? (ФОТО)

Новости Онлајн

22. 03. 2023. у 08:55

НАШ свет је испуњен мноштвом природних лепота, али и ремек-делима архитектуре која је направио човек. Још од древних времена прављени су спискови, попут седам светских чуда старог света која славе најмонументалније и лепше грађевине антике. Временом су састављане нове листе, а свакако најпознатија јесте она проглашена 7. 7. 2007. године у Лисабону по имену: Седам светских чуда новог света.

ЗАНИМЉИВЕ ЧИЊЕНИЦЕ О СЕДАМ СВЕТСКИХ ЧУДА: Колико је дуг Велики кинески зид и зашто је изграђен Таџ Махал? (ФОТО)

Фото: Википедија

Уколико се питате зашто баш седам и за то постоји једно занимљиво објашњење, наиме, у античко време је поред Сунца и Месеца, људском роду било познато још само пет планета и зато је овај број за Грке био савршен. 

1. Велики Кинески зид

Основна сврха изградње овог зида била је одбрана од непријатеља и контрола активности на границама. Градња је започета у 7. веку п. н. е. и трајала је наредних неколико векова - иако је већи део изграђен током династије Минг. Његова дужина износи 8851 км, а направљен је од комбинације материјала попут дрвета, камена, блата и цигле. Ипак, оно што мало људи зна је да је према неким проценама током његове градње погинуло преко 1.000.000 радника.

2. Петра

Смештена у Јордану, Петра је представљала дом хиљадама људи. Ипак, он је у једном тренутку напуштен и заборављен. Тек са швајцарским истраживачем по имену Џон Луис, који је живео и радио током 19. века, западни свет сазнаје за његово постојање. Убрзо добија име "Изгубљени град", а занимљиво је да је поседовао систем наводњавања који је био прилично напредан за то време, као и да је до сада истражено само 15 посто овог локалитета. 

3. Христос Спаситељ

Најпознатија статуа Рио де Жанеира, смештена је на планини Корковадо. Са њеном изградњом је започето 1922. године и она данас представља резултат деветогодишње сарадње између Бразила и Француске. Без постоља је висока око 30 м, док распон Исусових руку износи око 28м. Како у њу често ударају громови и праве штету, званичне власти имају пуне руке посла око поправке.

4. Мачу Пикчу

Још једно светско чудо новог света јесте Мачу Пикчу, град Инка у Перуу. Саграђен је у техници сухозида током 14. века, пре шпанских освајања. Како се налазио на скривеној локацији, за њега се није знало све до 1911. године када га је открио Американац Хајрам Бингам. Данас, велики број туриста и земљотреси прете да униште овај град који полако тоне и нестаје. 

5. Чичен Ица

Овај древни град, смештен у Мексику, стар је најмање 1.500 година. Централним делом доминира степенаста пирамида по имену Кукулкан, која представља право ремек-дело архитектуре. А многи туристи је посећују током пролећа, јер у то време сунчева светлост ствара сенке на степеништу са северне стране и оптичку илузију змије која се спушта низ пирамиду. Поред тога, сви они који се нађу у њеној близини када пљесну рукама стварају звук који подсећа на цвркут птице квецал. 

6. Колосеум 

2.000 година стар амфитеатар у срцу Рима је од почетка изградње до данас преживео неколико пожара и разорних земљотреса. Пошто је конструисан за време царева из Флавијевске династије, често је називан и Флавијев амфитеатар. У њему су се одвијале борбе гладијатора, животиња, вршене су егзекуције али и представе битака које су обележиле античку историју. Процене су да је у њему страдало између 400.000 и 1.000.000 дивљих животиња и људи.

7. Таџ Махал

Архитектонски драгуљ Агре и могулске архитектуре у Индији је у ствари маузолеј супруге шаха Џахана, по имену Мумтаз Махал. Наиме, након њене смрти 1631. године током порођаја са 14. дететом он је наредио изградњу њеног коначног пребивалишта. У наредне три године је потрошено огромно богатство како би се завршила ова грађевина, а том приликом је у њега уграђено преко 40 различитих врста драгог и полудрагог камења. Мало позната чињеница је да он током дана мења боје од жуте у зору до поноћно плаве након заласка Сунца. 

(Национална географија)

БОНУС ВИДЕО: Посланици француске скупштине химном спречавају премијерку да говори

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије