ФАСЦИНАНТНА ПОЈАВА НА НЕБУ: Ово се догађа само једном у животу (ФОТО/ВИДЕО)

В.Н.

31. 01. 2023. у 17:49

КОМЕТА Ц/2002 Е3 (ЗТФ) сутра ће бити најближе Земљи, а код ове комете је занимљиво што се више никад неће вратити, пише Хрватски астрономски савез.

ФАСЦИНАНТНА ПОЈАВА НА НЕБУ: Ово се догађа само једном у животу (ФОТО/ВИДЕО)

Фото: Твитер/@SETIInstitute

Комета Ц/2022 Е3 (ЗТФ) је дугопериодична комета која је дошла са саме ивице Сунчевог састава односно из Оортовог облака, а открила га је опсерваторија Звики Трансиент Фасилито у марту 2022. године.

Комета је изразито зелене боје због њеног хемијског састава и интеракције са сунчевом светлости. Биће најближа Земљи 1. фебруара на неких 42 милиона километара, а већ је протеклих дана била приметна голим оком из места с квалитетним тамним небом без светлосног загађења.

- Може се видети и из урбаних зона користећи мањи двоглед, а кроз двоглед, опажач ће моћи да је примети као бледу мутну мрљу, измаглицу округлог облика - пишу медији.

Пролазак комете ЗТФ (Ц/2022 Е3) за коју се спектакуларно каже да је ту први пут у 50.000 година најверојатније ће бити како оно кажемо "први пут, задњи пут и никад више".

Наиме, ради њене параболичне путање ова комета, након што обиђе око Сунца, неће нам се вероватно више вратити него ће највероватније излетети из Сунчевог састава у међузвездани простор.

БОНУС ВИДЕО:

Са Куле Београд послата величанствена порука Новаку Ђоковићу

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКО УПОЗОРЕЊЕ ВУЧИЋА: За годину и по дана суочићемо се са великим ратом, нико више не жели да слуша другу страну

ВЕЛИКО УПОЗОРЕЊЕ ВУЧИЋА: За годину и по дана суочићемо се са великим ратом, нико више не жели да слуша другу страну

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић рекао је данас, на форуму "ГЛОБСЕЦ БЕЛТАЛКС: Београдски економски разговори", да више нема рационалности у међународној политици и да се ускоро спрема велики сукоб.

09. 12. 2025. у 20:57

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.

07. 12. 2025. у 11:41

Коментари (0)

МЕЂУНАРОДНИ ДАН ВОЛОНТЕРА: Снага заједништва и солидарности