ЗАШТО ЈЕ 12. АВГУСТ ВАЖАН ЗА СВЕ МЛАДЕ? Ово су битни разлози

Новости онлајн

11. 08. 2023. у 12:14

МЕЂУНАРОДНИ дан младих обележава се сваке године 12. августа. Први пут обележен је 2000. године, а циљ је да се скрене пажња на проблеме, културна и правна питања омладине, ученика, студената.

ЗАШТО ЈЕ 12. АВГУСТ ВАЖАН ЗА СВЕ МЛАДЕ? Ово су битни разлози

Испит по новом требало би да стартује у јуну 2024. Фото З. Јовановић

Млади су позитивна снага и носиоци развоја сваког друштва. Потребно им је омогућити стицање знања, вештина и компетенција, као и прилика за напредовање.

Данас има 1,2 милијарде младих људи старости од 15 до 24 године, што чини 16 одсто светске популације. Предвиђања указују да ће до 2030. године број младих порасти за 7 процената, на скоро 1,3 милијарде. Овај податак нас обавезује да је потребно да створимо прилику за позитивне и одрживе промене за све нас.

Дан посвећен младима је замишљен као прилика да се скрене пажња на питања младих широм света. Концерти, радионице, културне манифестације и скупови које организују државне власти и омладинске организације одржавају се широм света у част овог дана.

Убрзани развој технологије 21. века донео је нове могућности и предности. Са порастом тих истих технологија јављају се и нови "савремени" изазови као што су климатске промене које утичу на читаву планету. Ту се поставља једно важно и одговорно питање. Како свему томе стати на пут?

Једно од решења јесу техничка знања, вештине и компетенције које омогућују ефикасно коришћење зелених технологија и процеса у радним окружењима. Такође су неопходне и трансверзалне вештине које се ослањају на низ знања, вредности и ставова како би се олакшале еколошки одрживе одлуке у раду и животу. Зелене вештине су релевантне за људе свих узраста, оне су од већег значаја за млађе људе, који могу допринети зеленој транзицији током дужег временског периода.

Успешна транзиција ка зеленијем свету зависиће од развоја зелених вештина код становништва. Учењем и стицањем нових вештина и знања, млади ће бити едуковани да дају одговор на ово савремено питање које се тиче будућности свих нас. Том приликом ће стећи знање, способности, вредности и ставове потребне за живот, развој и подршку одрживом друштву.

До сада су идентификоване четири групе радних задатака који су посебно важни за зелена занимања:

    • Инжењерске и техничке вештине: знања потребна за еко-зграде, пројектовање обновљивих извора енергије и пројекте истраживања и развоја (Р&Д) који штеде енергију.

    • Научне вештине: посебно тражене у свакој фази ланаца вредности и у комуналном сектору, који обезбеђује основне погодности као што су вода, канализација и струја.
    • Вештине управљања операцијама: потребне за подршку зеленим активностима, на пример, за аналитичаре климатских промена, специјалисте за одрживост и слично
    • Вештине праћења поштовања техничких критеријума и правних стандарда: Примери су инспектори за еколошку усклађеност, техничари за нуклеарни надзор, менаџери за управљање ванредним ситуацијама.

Млади људи желе да направе промене, али се боре да буду виђени и саслушани.

Поред пружања могућности едукације и стицања зелених вештина, потребно је изградити поверење, емпатију и солидарност између млађе и старије генерације.  То се постиже неговањем заједничких интереса. Уколико се млади људи укључе интензивније у доношење одлука, нису само они на добитку. Млади људи су по природи напредни, неоптерећени генерацијским уверењима. То им даје прилику да сагледају проблеме из друге перспективе, што доноси  нове, креативне начине решавања актуелних тема.
Зелене вештине као и пружена подршка им свакако могу помоћи на путу ка одрживом друштву.

БОНУС ВИДЕО: ЕКОЛОШКА РАПСОДИЈА: Рониоци уживају у подводном концерту на Флориди

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СКАНДАЛ У РИМУ: Новак Ђоковић погођен флашом у главу! (ВИДЕО)