СВЕТСКИ ДАН КЊИГЕ: Мост између генерација и међу културама

Novosti online

24. 04. 2023. у 10:34

СВЕТСКИ дан књиге и ауторских права је прослава која промовише уживање у књигама и читању. Сваке године, 23. априла, широм света се одржавају прославе како би се препознао обим књига – веза између прошлости и будућности, мост између генерација и међу културама.

СВЕТСКИ ДАН КЊИГЕ: Мост између генерација и међу културама

Foto: Shutterstock

Овом приликом УНЕСЦО и међународне организације које представљају три главна сектора књижарске индустрије – издаваче, књижаре и библиотеке, бирају Светску  престоницу књиге  на годину дана како би својим иницијативама одржали подстицај обележавања Дана. 

23. април је симболичан датум у светској књижевности. То је датум када је умрло неколико истакнутих аутора, Вилијам Шекспир, Мигел де Сервантес и Инка Гарсиласо де ла Вега.

Овај датум је био природан избор за Генералну конференцију Унеска, одржану у Паризу 1995. године, да на овај датум ода почаст књигама и ауторима широм света, подстичући све да приступе књигама.

Заиста, књиге су витална средства за приступ, пренос и промоцију образовања, науке, културе и информација широм света

Заговарајући књиге и ауторска права, УНЕСЦО се залаже за креативност, различитост и једнак приступ знању, са радом на свим нивоима – од мреже креативних градова књижевности  до промовисања писмености и мобилног учења и унапређења отвореног приступа научним знањима и образовним ресурсима. Уз активно учешће свих заинтересованих страна: аутора, издавача, наставника, библиотекара, јавних и приватних институција, хуманитарних невладиних организација и масовних медија, и свих оних који се осећају мотивисаним да раде заједно на овој светској прослави књига и аутора, Светске књиге и ауторских права. Дан је постао платформа за окупљање милиона људи широм света. 

Тема УНЕСЦО-а за 2023. годину - аутохтони језици!

Прошле године је почела Међународна деценија аутохтоних језика (2022-32) и приоритет је УН да подржавају и промовишу језичку разноликост и вишејезичност. Аутохтони и локални језици су део Повеље Светске престонице књиге, а Повеља препознаје мање ригидан концепт "књиге", тј. признавање различитих облика књижевности (укључујући усмене традиције).

Од скоро 7.000 постојећих језика – од којих многи брзо нестају – већином говоре аутохтони народи који представљају већи део светске културне разноликости. 

 

Шта је Мрежа светске престонице књиге?

Светска мрежа престонице књиге (ВБЦН) признаје моћ књиге и читања као камен темељац инклузивнијих, мирнијих и одрживијих друштава. ВБЦН јача постојећу посвећеност програма Светске престонице књиге писмености, доживотном учењу, ауторским правима и слободи изражавања.

Foto: Shutterstock

УНЕСЦО је 2001. године усвојио Резолуцију 31 Ц/29, успостављајући програм Светске престонице књиге (ВБЦ) и именовавши Мадрид као први град ВБЦ 2001. Градови проглашени УНЕСЦО светском престоницом књиге преузимају обавезу да спроводе активности са циљем да култура читања и ширења вредности Мреже у свим старосним групама и групама становништва, како унутар тако и ван националних граница. Кроз ВБЦ програм, УНЕСЦО признаје посвећеност града да промовише књиге и негује читање током периода од 12 месеци (између једног Светског дана књиге и ауторских права, 23. априла и следећег) као и у будућности. 

Светски дан књиге у Србији

Библиотеке ових дана традиционално "дозивају" нове чланове попустима на чланарине, у Библиотеци града Београда сваке године пред овај датум на један сат познате личности постају библиотекари, издавачке куће "ударају" попусте у књижарама...

Институт "Сервантес" достојно се и ове године поклонио сенима великана чије (през)име носи, организацијом дискусија на тему превођења и пријема шпанске књижевности у нас, те наше на Пиринејима, ауторских права.

С.Б.

Према подацима из 2022. године, књиге су биле у самом врху производа које људи у Србији најчешће поручују паметним телефонима. Наруџбине књига биле су у сличном обиму као и електронски уређаји, играчке, накит и производи за кућу. Чак су тада по броју поруџбина биле испред доставе хране из ресторана и супермаркета.

Регионално истраживање из те године показало је да је популарна и стручна литература трећи најпопуларнији производ код грађана Северне Македоније и Албаније. Књиге се онлајн купују у Босни и Херцеговини у истом рангу као и са већином других категорија, далеко иза одеће и обуће, а слично је и у Црној Гори.

Светски дан књиге за децу у Србији у знаку 190 година од рођења Јована Јовановића Змаја

Светски дан књиге за децу ове године традицонално је обележен у Дечјем одељењу "Чика Јова Змај" Библиотеке Града Београда доделом награда најмалађим ауторима из Србије и региона, победницима конкурса "Ми идемо на далеке путе", а повдом 190 година од рођења Јована Јовановића Змаја.

Прву опомену корисници добијају месец дана од истека рока за враћање / Фото К. Михајловић

Виолета Ђорђевић из Дечјег одељења у Змај Јовиној навела је да је Светски дан књиге за децу прилика да се мало гласније него иначе поручи колико је важно читати и подржавати децу у креативном стварању.

Библиотека Града Београда, како је подсетила, сваке године у сусрет 2. априлу Светском дану књиге расписује литерарно-ликовни конкурс, а на који је и ове године пристигло више стотина радова, из Србије, РС, Црне Горе, Мајдарске, као и бројне деце из дијаспоре на тему инспирисану песмом "Мали коњаник" Јована Јовановића Змаја.

 - Ове године навршава се 190 година од рођења Јована Јовановића Змаја великана и, по мишљењу многих књижевних историчара, оснивача српске књижевности за децу. Зато је конкурс био прилика да деца инспирисану Змајем напишу песму или причу или нацртају цртеж и преставе своје необично, измаштано узбудљиво путовање - рекла је Ђорђевић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Две звезде – једно спектакуларно вече!  Да загреје и преокрене будућност

Две звезде – једно спектакуларно вече! Да загреје и преокрене будућност

Рефлектори српске престонице синоћ су били уперени у две звезде - легендарног Здравка Чолића и заиста јединствену, потпуно нову звезду међу уређајима за загревање дувана - Плоом! У препуној хали 5 Београдског сајма, пред више од 1.500 људи и уз добро познате хитове као што су "Ти си ми у крви", "Чија је оно звезда“ и "Тебе чувам за крај", ЈТИ, прва и једна од највећих јапанских инвестиција и цигаретна копанија број један у Србији, лансирала је Ploom X Advanced - најсавременији уређај за загревање дувана са иновативном и јединственом HeatFlow технологијом усавршеном у Јапану.

10. 05. 2024. у 16:45

Коментари (0)

Две звезде – једно спектакуларно вече!  Да загреје и преокрене будућност