ДАН СВЕСТИ О ГУБИТКУ И РАСИПАЊУ ХРАНЕ: Иако један део становника планете гладује, скоро трећина прехрамбених производа заврши на депонијама

Novosti online

29. 09. 2023. у 13:00

МЕЂУНАРОДНИ дан свести о губитку и расипању хране је глобална иницијатива чији је циљ да подигне свест о проблему који утиче на милионе људи, животну средину и економију. Овај дан се обележава 29. септембра сваке године, почевши од 2020. године, када га је прогласила Генерална скупштина Уједињених нација.

ДАН СВЕСТИ О ГУБИТКУ И РАСИПАЊУ ХРАНЕ: Иако један део становника планете гладује, скоро трећина прехрамбених производа заврши на депонијама

Foto: Profimedia

Губитак хране се односи на количину хране која се произведе, али не стигне до потрошача, због различитих разлога као што су: лоше складиштење, транспорт, дистрибуција или маркетинг.

Према подацима Организације за храну и пољопривреду (ФАО), око 13% произведене хране на свету пропадне у ланцу снабдевања храном, а додатних 17% се баци или пропусти на нивоу потрошача. То значи да се скоро трећина произведене хране не искористи за исхрану људи, већ заврши на депонијама, где доприноси емисији гасова стаклене баште и загађењу животне средине.

Овогодишња тема Међународног дана свести о губитку и расипању хране: „Смањење губитка и расипања хране: предузимање акција за трансформацију система хране“ има за циљ да подстакне акције на свим нивоима - од произвођача, преко трговаца, до потрошача - како би се спречило и смањило расипање драгоцене хране.

Према најновијем извештају о сигурности и квалитету исхране у свету, око 690 милиона људи је гладно, а више од 3 милијарде људи нема приступ здравој и приступачној храни. Смањење губитка хране би могло да повећа доступност и приступачност хране за милионе људи.

Овај дан је такође прилика да се промовишу добре праксе и иновативна решења, која могу да допринесу ефикаснијем и одрживијем управљању храном. Неки од примера су: побољшање инфраструктуре и технологије за складиштење и транспорт хране; примена стандарда и ознака за квалитет и рок трајања хране; подстицање донирања вишка хране хуманитарним организацијама; едукација потрошача о планирању куповине, чувању и припреми хране; компостирање органског отпада.

Фото: Профимедиа

Зашто је важно смањити губитак и расипање хране?

Смањење губитка и отпада хране је не само морална и хуманитарна дужност, већ и економска и еколошка потреба. Свако од нас може да допринесе решавању овог проблема, тако што ће бити одговоран и рационалан у производњи, куповини и конзумирању хране. Поред тога што ћемо уштедети новац и ресурсе, тиме ћемо побољшати наше здравље и квалитет живота.

Губитак хране и отпад подривају одрживост наших прехрамбених система. Када се храна изгуби или расипа, сви ресурси који су коришћени за производњу ове хране - укључујући воду, земљу, енергију, рад и капитал - одлазе у отпад. Поред тога, одлагање хране и отпада на депонијама, доводи до емисије гасова стаклене баште, чиме се утиче на климатске промене. Губитак и расипање хране такође могу негативно утицати на сигурност, доступност хране и допринети повећању цена.

Да ли сте знали?

* Глобално, око 13% произведене хране губи се између жетве и малопродаје. Значајне количине се такође расипају у малопродаји и на нивоу потрошње.

*Процењује се да се 17% укупне глобалне производње хране баца у домаћинствима, у прехрамбеним услугама и у малопродаји заједно.

*Између 691 и 783 милиона људи суочило се са глађу 2022.године.

*Храна која је изгубљена и бачена чини 38% укупне потрошње енергије у глобалном систему исхране.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!