О ЖИВОТНОЈ СРЕДИНИ СЕ БРИНЕ ОД МАЛИХ НОГУ: Градоначелник Тодоровић истиче - Чачак, пример како се води рачуна о одрживом развоју

В. Н.

17. 09. 2023. у 14:20

РЕСУРСИ које имамо ваљало би да нам потрају, а одрживи развој је годинама уназад тема и за локалне самоуправе у Србији.

О ЖИВОТНОЈ СРЕДИНИ СЕ БРИНЕ ОД МАЛИХ НОГУ: Градоначелник Тодоровић истиче - Чачак, пример како се води рачуна о одрживом развоју

Foto Shutterstock

Чачак је један од градова који тражи најбоља решења не би ли сачувао животну средину и представља пример како се то заправо ради.

Та борба, како истиче градоначелник Чачка Милун Тодоровић, мора да буде дугорочна кроз све стратешке документе, али и кроз конкретну имплементацију - у нашем региону едукација почиње од предшколских установа. Готово 5.000 малишана кроз пројекте које финансира Град Чачак се едкује и за селекцију отпада.

Тодоровић, један од учесника недавног ФОРУМА 01. о нашој одрживој заједници коју је организовала Компанија "Новости", истиче да Чачак спрема управо јавни позив за постројење за пречишћавање отпадних вода, што је једна од највећих инвестиција које се мере десетинама милиона евра. Према његовим очекивањима тај пројекат ће бити у потпуности реализован за годину и по дана.

У Чачаку се годинама ради и на енергетској ефикасности. Столарија се мења на јавним објектима, али и приватним кућама и становима.

- Прошле године је обезбеђено 90 милиона динара за замену столарије на приватним објектима - додаје Тодоровић. - Половину средстава је обезбедио Град Чачак, а 50 одсто средстава Министарство рударства и енергетике. На задовољство свих корисника, више од 400 домаћинстава се енергетски збринуло. Заједно са Владом и министарствима, успели смо да седам највећих загађивача у нашем граду, седам котлова на угаљ или мазут, заменимо енергетски прихватљивим горивом. То је гас. Поносни смо на чињеницу да смо уз велику подршку Владе и "Србијагаса" гасификовали готово целу територију Чачка. Остао је још 181 километар секундарне мреже који ће до краја следеће године бити завршен. Тако ће свако село имати могућност да се прикључи на гас. Овако ћемо спречити и сечу шума, што се неконтролисано дешава у нашем окружењу и бићемо град са повољним пословним окружењем.

Овчарско-кабларска клисура/Милун Тодоровић, Фото Танјуг/ Н. Скендеријас

Чачак учествује и у пројекту Нафтне индустрије Србије "Заједници заједно", а како каже наш саговорник, сарађивали су и у другим сличним програмима.

- Већ 15 година радимо на разним пројектима, од енергетске санације и уређења простора за квалитетнији и бољи живот - објашњава Тодоровић. - Урадили смо 44 пројекта за 80 милиона динара. Велики утицај има и оснивање стартап центра и научно-технолошког парка у Чачку. Сјајна вест за све Чачане је да на јесен улазимо у трећу фазу изградње још 12.000 квадрата новог научно-технолошког парка јер смо схватили да све оно што је ново и што се дешава у свету деценијама мора да се примени у нашој средини. Мислим да и много мојих колегиница и колега из целе Србије примењује ово што ми радимо у Чачку, на задовољство грађана целе Србије, од Суботице до Сурдулице.

Изградња водозахвата Рзав

ИЗУЗЕТНО је важно што је почела изградња водозахвата Рзав - каже Милун Тодоровић. - То је била инвестиција од око 100 милиона евра, 91 одсто је финансирала Влада, а остатак пет самоуправа - Чачак, Лучани, Горњи Милановац, Пожега и Ариље. То је будућност, оно што људи желе, осим квалитетне и здраве хране, желе и оно што је основ свега, а то је квалитетна вода. Чачак има срећу да је још шездесетих година изградио и акумулације своје реке Западне Мораве, тако да ту имамо неких 150 до 200 литара у секунди.

Средили депонију

НА понос свих Чачана, донели смо 22 планска акта, мењали смо и допуњавали кроз процедуре јавних увида, а касније и гласали - истиче градоначелник Чачка Милун Тодоровић. - Тако смо дошли до ситуације да и депонију Превић, која је километар од центра Чачка, у потпуности санирамо. Корак пре тога, кроз плански акт смо дефинисали трансфер станицу где може да се извезе 33.000 тона отпада годишње из нашег града и то транспортујемо у регионалну депонију Дубоку. То је најсавременији објекат у том региону.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ШОК: Карлос Алкараз избачен са турнира у Мадриду! Имитирао Надала, па морао да пакује кофере, као и Рафа (ВИДЕО)