СВЕТСКИ ДАН БЕЗБЕДНОСТИ И ЗДРАВЉА НА РАДУ

Novosti online

28. 04. 2023. у 10:00

БЕЗБЕДНО и здраво радно окружење је основни принцип и право свих запослених на послу.

СВЕТСКИ ДАН БЕЗБЕДНОСТИ И ЗДРАВЉА НА РАДУ

Фото. В. Н.

Међународна организација рада (МОР) усвојила је јуна прошле године одлуку да у своја основна начела укључи и „безбедно и здраво радно окружење“, а ове године 28. априла слави се дан посвећен датим начелима.

Међународна организација рада је 2003. године почела да обележава Светски дан како би истакла превенцију повреда и болести на раду.

Један од главних стубова Глобалне стратегије је пропагирање права и обавеза запослених и послодаваца. Светски дан безбедности и здравља на раду је значајно средство за подизање свести о значају ових тема за све заинтересоване стране.

РИЗИЦИ КОЈИ СЕ ПОЈАВЉУЈУ НА ПОСЛУ

Сваки појединац је одговоран за примену проактивних мера и активности у области безбедности и здравља на раду у циљу спречавања фаталних повреда или повреда са боловањем запослених на раду. Владе су одговорне за обезбеђивање инфраструктуре — законских прописа и услуга — неопходних да се осигура да запослени имају посла и да да се предузећа развијају; ово укључује развој Стратегије безбедности и здравља на раду РС , програма и система инспекције за спровођење усаглашености са законима, правилницима и другим прописима. Послодавци су одговорни за примену свих мера и активности како би се обезбедило да радно окружење буде безбедно и здраво.

Фото промо

Са развојем друштва и науке (технологије) јављају се и нови професионални ризици попут:

-Нове технологије и производни процеси, нпр. нанотехнологија, биотехнологија;

-Нови услови рада, нпр. већа оптерећења, интензивирање рада због смањења броја запослених, лоши услови повезани са миграцијом ради посла, послови у неформалној економији;

-Нови облици запошљавања, нпр. самозапошљавање, спољни сарадници, привремени уговори;

На њих могу утицати промене у перцепцији о важности одређених фактора ризика, нпр. утицаји психосоцијалних фактора на стрес на послу.

БЕЗБЕДНОСТ НА РАДУ

Безбедност на раду и заштита здравља морају се третирати као јединствени и целовит систем, базиран на процесном приступу, према коме се ниједан од корака не сме прескочити. Процена ризика је основни алат који послодавцу омогућава свеобухватан увид у стање безбедности и здравља на раду и једноставно управљање радним процесима са аспекта безбедности и здравља на раду.

У Србији је у току процес усвајања новог Закона о безбедности и здрављу на раду. Он треба да донесе одговоре на нове изазове, а неке од новина које ће бити покривене су и рад на даљину, али и обавеза послодавца да поред заштитне опреме и тестирања машине обавезно спроведе обуку за правилну употребу машина.

Фото Танјуг/АП

СТРЕС И ЗДРАВЉЕ НА РАДУ

Један од фактора који утиче на безбедност на раду је стрес. Говорећи о њему др Маја Милошевић, начелница одељења заштите на раду Клиничког центра Србије, истакла је да стрес почиње са буђењем. Поготово у случају када људи имају толико обавеза да не могу да их испрате.

-Стрес је реч која повезује све. Стрес је одувек ту. Када себи одредите превише задатака које организам не може да испрати, онда он мора да реагује – рекла је др Милошевић.

Она истиче да је човек раније имао углавном, краткорочан стрес који се завршавао са испуњењем обавезе.

-Наши стресови су хронични, трају дуго, дуго оптерећују организам и онај капитал који ми у виду енергије имамо да би нешто решили трошимо, а не обнављамо – казала је Милошевић.

-Морамо да покушамо да у овом свету ствари које нас оптерећују рационализујемо, направимо план рада, где ћемо моћи да смањимо ниво стресора – саветује др Милошевић.

Фото: Схуттерстоцк

У великим светским компанијама безбедност и здравље на раду су приоритети. Тако је у компанији Кока-Кола утврђено да дугорочни успех зависи од рада на обезбеђивању безбедности радника, посетилаца операција и јавности.

Због тога су све инспекције од 2015. године постале ненајављене. Такође компанија пружа и обуку својим запосленима, на терену или онлајн, како би смањила нежељене догађаје.

Оперативни захтеви компаније Кока-кола (КОРЕ) дефинисали су политику, стандарде и захтеве за управљање безбедношћу, животном средином и квалитетом током нашег пословања.

ЗЛАТНА ХСЕ ПРАВИЛА

Једна од компанија која придаје велики значај безбедности на раду и здрављу запослених је НИС. У овој компанији наводе да су у тој области себи поставили најамбициознији циљ – нула повреда на раду и професионалних обољења и без негативног утицаја на радну и животну средину. Запослени НИС-а, као и сви извођачи, партнери и посетиоци на локацијама НИС-а морају да се придржавају прописаних безбедносних процедура и на тај начин компанија допринеси развоју културе безбедности на раду у Србији. НИС је такође увек спреман да са својим партнерима имплементира најбољу светску праксу у овој области.

У НИС-у је уведено 6 „Златних ХСЕ правила“ којих се морају придржавати сви запослени, као и остала лица док раде или бораве на локацијама НИС-а, у циљу повећања безбедности на раду, а систем ХСЕ (Health, Safety, Environment) део је сваког бизнис-процеса у компанији.

Фото НИС

ХСЕ ОБУКЕ

У циљу смањења повреда на раду и унапређења ХСЕ културе у Компанији, успостављен је континуиран систем ХСЕ оспособљавања који омогућава запосленима стицање знања и вештина за управљање ризицима на својим радним местима, као и развој ХСЕ компетенција неопходних за ефикасно обављање послова и унапређење квалитета рада. ХСЕ обуке се усклађују са пословним потребама, тако да едукативни садржај буде усмерен на развој знања и вештина за безбедно обављање радних активности али и на развој лидерских компетенција и подизање свести свих запослених о значају унапређења безбедносне културе и њиховој улози у том процесу, а обухватају све облике едукације и обучавања који не припадају домену стицања формалног образовања. Пратећи светске трендове, за потребе ХСЕ обука развијен је савремени електронски начин учења који приближава садржај на занимљив и интерактиван начин. На овај начин НИС је остварио запажене резултате. Наиме, ова нафтна компанија је две последње године освојила прво место на такмичењу за доделу националних признања из области безбедности и здравља на раду у категорији Повеља „28. април“ које организује Управа за безбедност и здравље на раду Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!