ЧУВЕНА НАУЧНА ИНСТИТУЦИЈА ОСНОВАНА ПРЕ 70 ГОДИНА: И у Србији се обележава рођендан ЦЕРН-а

Љ. Бегенишић

02. 04. 2024. у 13:36

ЦЕРН, највећа и најзначајнија међународна научна организација, ове године прославља 70 година од оснивања и исто толико година врхунских достигнућа и доприноса како светској науци, тако и развоју и примени врхунских технолошких иновација.

ЧУВЕНА НАУЧНА ИНСТИТУЦИЈА ОСНОВАНА ПРЕ 70 ГОДИНА: И у Србији се обележава рођендан ЦЕРН-а

приватна архива

Србија је такође планирала обележавање 70. рођендана ове институције, углавном кроз образовне активности.

Проф. др Петар Аџић, научни представник Србије у Савету ЦЕРН-а, најављује серију популарних предавања која ће бити отворена за јавност и одржаваће се сваког четвртка, у 18 часова, у Коларчевој задужбини, а прво је на реду у четвртак, 4. априла. Касније у току године планира се организација једне од чувених ЦЕРН-ових изложби које су изузетно цењене и врло посећене у Европи.

- Главна церемонија прославе на највишем нивоу одржаће се 1. октобра у ЦЕРН-у уз присуство највиших представника држава чланица - каже овај професор. - Своје присуство потврдила је већ председница Европске комисије, а очекује се и да улогу главног домаћина преузме председник Француске Емануле Макрон. Председник Србије ће, такође, добити званичан позив да присуствује овој церемонији.

Он наглашава да су током целе године планиране многе активности и догађаји који би кроз историјски преглед и приказ подсетили цео научни и напредни свет бар на нека највећа достигнућа ове доминантне научне међународне организације.

- Савет, највише управно тело ЦЕРН-а, препоручио је свим државана чланицама да и у својим срединама обележе ову 2024. годину организацијом адекватних научних активности првенствено у популаризацији науке, као што су изложбе, презентације и предавања, јавни скупови... где ће углавном јавност моћи да се упозна са значајем научних достигнућа и директном њиховом користи за многе сегменте друштва - истиче проф. Аџић.

Подсећајући на почетке ЦЕРН-а, професор Аџић наводи да је ова установа званично, своју научоистраживачку мисију започела 29. септембра 1954. године, да је то био покушај да се сачува интелектуална елита Европе и да се успори одлазак у САД врхунских европских научника, пре свега физичара.

- Данас може да се каже да је тај европски пројект у потпуности успео, јер је ЦЕРН већ неколико деценија светски лидер у области физике високих енергија и у развоју и примени најновијих технологија - истиче наш саговорник. - Успех потврђује и чињеница да данас готово све најзначајније научне институције Америке, Азије, Аустралије,... шаљу своје најбоље научнике, инжењере и студенте у ЦЕРН. До сада, ту је радило и стварало око седам добитника Нобелове награде за физику. Као и велики број врхунских научника, они су својим изузетним достигнућима и образовним активностима оставили дубок траг у историји ЦЕРН-а. Данас, то је међудржавна организација коју чине 23 европске државе и десет придружених чланица. Србија је била последња држава, 23. по реду која се придружила овој научној породици 2019. године. Очекује се да ове године у пуноправно чланство буду примљене Естонија и Словенија.

Професор Аџић је уверен да ће и наредних 70 година ЦЕРН остати веран једном од својих главних приоритета, а то је наставак истраживања кроз најсложеније експерименте који би омогућили боље разумевање састава универзума, начина на који он функционише, као и разоткривање тајни које нас спречавају у том изучавању.

- У ЦЕРН-у се на готово идеалан начин преклапају или уједињују резултати основних и примењених истраживања који заједно често доводе до иницирања, а онда и развоја нових технологија - каже проф. Аџић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)