ТРАЖЕ ПРИЈЕМНИ И МАЛУ МАТУРУ: Државни испит под ризиком због начина на који га вреднују универзитети

Љ. Б.

07. 06. 2022. у 08:40

ВИШЕ од половине факултета у Србији - 52,4 одсто одлучило је да ће вредновати државну матуру, али да ће задржати и пријемни испит.

ТРАЖЕ ПРИЈЕМНИ И МАЛУ МАТУРУ: Државни испит под ризиком због начина на који га вреднују универзитети

Фото: З.Ј.М.

То је показало изјашњавање које су нам факултети доставили до 21. априла, када је био рок да се изјасне о критеријумима уписа. Државна матура је под ризиком због начина на који је високошколске установе вреднују.

Ово је рекла професорка у пензији др Снежана Медић која је задужена за сарадњу са високошколским установама у оквиру Пројекта државне матуре, током разговора о образовању под називом "Реформа гимназија" у Српској академији наука и уметности.

Иначе, све високошколске установе, по закону, до краја августа треба да утврде које ће испите са државне матуре вредновати приликом уписа на студије и да одреде критеријуме рангирања и избора кандидата.

Професорка Медић је критиковала однос факултета према државној матури, нагласивши да не показују интерес да се озбиљно укључе у овај посао.

- Неки факултети уопште нису доставили критеријуме до средине априла, када је био рок да их саопште. Има доста опструкција и различитих изговора - истакла је она. - Факултети и аутономију користе да заштите своје интересе. Запањујућа је неинформисаност професора о државноју матури која их чека за две године.

Учесници су констатовали и да је реформа гимназија из 2017. и увођење специјализованих одељења била грешка. Професор у пензији др Иван Ивић истакао је да би реформа гимназија и државна матура требало да буду уско повезани, али није тако, па промене у гимназијама иду једним током, а припреме државног испита другим током. Он је нагласио да је гимназијско образовање темељ развоја друштва, али да држава акценат ставља на дуално образовање што је погрешно. 

ПОТРЕБНО ДРУГАЧИЈЕ ОЦЕЊИВАЊЕ

АЛЕКСАНДАР Марков, председник Форума београдских гимназија, као проблеме навео је велики број ђака у одељењима, начин оцењивања и недостатак екстерног вредновања знања.

- Решења су мања одељења у којима не би било више од 25 ученика, требало би променити начин оцењивања, јер сада је 45 одсто ученика одлично и потребно је увести државну матуру - рекао је Марков, уз напомену и да је велики број изборних програма унео конфузију у гимназијско образовање.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЊЕГОВА СМРТ СЛОМИЛА ГЛУМЦА: У сузама сваки дан, плаче од маја - показао како на мобилном чува његову слику (ВИДЕО)