ИЗБАЦИЛИ СУ СРПСКУ ДРАМУ ИЗ ЗАКОНА: Заокружују "новокосовски" идентитет заузимањем културе

В. СТРУГАР

22. 05. 2021. у 10:00

НАРОДНО позориште Приштина са седиштем у Грачаници, настало из Српске драме некадашњег заједничког националног театра - за тзв. косовске власти, заправо, не постоји. У међувремену, наши уметници успели су да одрже континуитет, сељакајући се од сцене до сцене, од града до града, играјући и у најмањим српским енклавама.

ИЗБАЦИЛИ СУ СРПСКУ ДРАМУ ИЗ ЗАКОНА: Заокружују новокосовски идентитет заузимањем културе

ТЕАТАР Дом културе Грачаница

Напором уметника и уз подршку Републике Србије, одржали су и репертоар, гостовали широм земље, изашли и у свет.

- Упркос свему, када су косовске привремене инстутуције мењале Закон о култури, изменилe су и Закон о позоришту и "укинулe" Српску драму Народног позоришта у Приштини, што је било у супротности и са њиховим Уставом! Јер, Српска драма је основана четири деценије пре 1990. године, па самим тим није ни по њиховим законима "подлегала" под ову и овакву одлуку - објашњава Ненад Тодоровић, редитељ и управник театра од 2004. до 2016. године. - Нажалост, не постоји никакав правни лек јер смо ми за њих илегална установа културе на подручју КиМ.

Под ингеренцијом Републике Србије, поред Народног позоришта, потпадају и Музеј у Приштини, Универзитетска и Народна библиотека, Дом културе, Архив, Галерија модерне уметности Приштина.

Фото: З. Јовановић

- Нашли смо се у шизофреној ситуацији, материјалном и интелектуалном губитку. Држава Србија је деведесетих улагала изузетно значајна средства у зграду Народног позоришта Приштина, у коју данас не само да немамо приступ, него што је још болније, у њој је остала и сва наша архива: афише, фотографије, документа, цео историјат театра - истиче Тодоровић.

Како објашњава некадашњи директор позоришта (које је у његовом мандату тражило уточиште и мењало адресе од Лепосавића, преко Звечана и Косовске Митровице до Грачанице) комплексност позиција свих установа културе мора да се реши на највишем нивоу:

- Албанци хоће парцијално да раде и како њима одговара. Све је то последица двадесетогодишњег пропагандног рата, са циљем "заузимања" заједничког културног блага на Косову и Метохији - додаје Тодоровић. - Крајњи циљ је, свакако, стварање и заокруживање "новокосовског" идентитета, у чему је култура од изузетног значаја.

ДВОЈЕЗИЧНИ ТЕАТАР

ИСТОРИЈАТ куће бележи да је Народно позориште Приштине основано је 1946. у Призрену, а 1948. године се преселило у Приштину. Мењало је имена од Обласног, преко Покрајинског до Народног позоришта у Приштини.

Двојезични театар са Српском и Албанском драмом доживљавао је успехе и на српској и на југословенској сцени. После бомбардовања СРЈ 1999. године, Српска драма је избачена из Приштине. Прекинуле су се везе са седиштем, ансамбл тражи сцену, себе, публику, средства да преживи и добије неку трајнију адресу. Својој старој публици Српска драма се вратила у зиму 2005. године представом "Џика из Џигољ" Ивана Ивановића.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ТИТО ТРАЖИО БАТИ ДА МУ ИСПРИЧА ВИЦ О ЊЕМУ: Овај одговор је добио од глумца (ВИДЕО)