БУКОВЧЕВ "ЖИВОТ": Зашто је биографија славног сликара, објављена у Загребу, морала да се поново штампа на ћирилици
АУТОБИОГРАФИЈУ великог сликара Влаха Буковца (1855-1922) под насловом "Мој живот", са предговором Марка Цара, објавила је издавачка кућа "Градац К".
Фото: Народни музеј Београд
Ова књига објављена је према издању Српске књижевне задруге из 1924. године. У односу на то издање, у овом су извршене мање измене, али су сачуване све особине изворног Буковчевог језика. Иначе књига "Мој живот" први пут је објављена 1918. године у издању "Књижевног југа" у Загребу.
У издању из 1924, Марко Цар у предговору пише:
"Остаје ми још да нешто кажем о овом издању. Оно је приређено по рукопису што га је сам Буковац претпрошле године, у јануару месецу, донео са собом у Београд, са жељом и намером да га овде поново изда писменима ћирилицом. Кажем поново, јер је прво издање 'Мог живота' штампано 1918. године у Загребу, и то латиницом. Изгледа да је уредник тога издања, г. Божо Ловрић, свој редакторски задатак сувише слободно схватио, јер се писац узалуд мучио да у том загребачком издању своје изворно дело препозна. Покрај свих могућих његових одлика, оно је нешто сасвим различито од Буковчевог оригинала, с којим се поклапа само у хронологији испричаних догађаја. То је писца навело да животопис поново штампа, и то на основу изворног рукописа, који је заиста и употребљен за ово издање".
Фото: Умјетничка галерија БиХ
Од "детињства и првих корака у животу", Буковац описује пут у Америку и "доживљаје у Новом свету", повратак у домовину, живот у Паризу, долазак на српски двор код краља Милана и краљице Наталије, одсликава време проведено у Загребу, Цавтату, Бечу, Прагу...
Под уредништвом Бранка Кукића, објављен је и нови тематски двоброј часописа за књижевност, уметност и културу "Градац", посвећен животу и делу Луиса Мамфорда (1895-1990), чувеног америчког историчара, социолога, филозофа и књижевног критичара, који је приредио Алекса Голијанин. Уз избор Мамфордових текстова, по Голијаниновим речима, наши читаоци ће уронити у свет овог јединственог аутора, тумача уметничких и књижевних дела, хроничара специфично америчког искуства, једног од последњих америчких јавних интелектуалаца, врхунског академског предавача, радикалног комуналистичког урбанисту и и још радикалнијег друштвеног критичара.
Фото: Издавачка кућа "Градац К"
Мамфордово огромно и разуђено дело обележавају његове чувене студије о граду, технологији и култури: "Техника и цивилизација", "Култура градова", "Град у историји", "Мит о машини". Његову "Причу о утопијама" објавио је "Градац К" 2009. године.
Препоручујемо
ЛЕГЕНДА КОЈА ЖИВИ: Биографија Курта Кобејна из пера његовог менаџера Денија Голдберга
03. 03. 2021. у 11:34
НИКАД ЈАЧИ УДАРАЦ ЗА РУСЕ ОД ПОЧЕТКА РАТА: Украјинске ракете летеле више од 1.300 км, погођена кључна фабрика (ВИДЕО)
УКРАЈИНА је у суботу увече погодила једно од стратешки најзначајнијих одбрамбених постројења Русије, напавши Воткински машински завод у удаљеном региону, скоро 1.300 километара од украјинске границе - што представља најдубљи удар икада изведен украјинским оружјем домаће производње.
25. 02. 2026. у 12:25
ЦЕО РЕГИОН ЈЕ ЗГРОЖЕН! Ево шта је урадила такмичарка лажне државе Косово када је видела Српкињу на победничком постољу
БРУКА и срамота на једном од европских такмичења у теквондоу за младе у Сарајеву!
25. 02. 2026. у 11:35
"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини
У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.
24. 02. 2026. у 09:43
Коментари (0)