ДОМ ЗА ПРАИСТОРИЈСКЕ ФИГУРИНЕ: Увелико траје реконструкција Завичајног музеја Жупе у Александровцу

Софија Бабовић

04. 04. 2021. у 09:04

НОВА изложбена поставка Завичајног музеја Жупе у Александровцу биће отворена у септембру, а тренутно се ради прва велика реконструкција ове музејске установе од оснивања 1991. године.

ДОМ ЗА ПРАИСТОРИЈСКЕ ФИГУРИНЕ: Увелико траје реконструкција Завичајног музеја Жупе у Александровцу

Фото С. Бабовић

Министарство културе и информисања је у оквиру пројекта "Градови у фокусу" издвојило око 5,7 милиона динара за потпуно реновирање и припрему нове сталне поставке, док је општина Александровац учествовала са милион динара.

Унутрашњост зграде која је смештена у кући попа Марка од 380 квадрата, ових дана је практично право градилиште: сређују се сви зидови, замењују подови, плочице, уграђује нова столарија, електроинсталација, спуштају се плафони, израђује нов депо и конзерваторска радионица.

- Потом следи постављање нових полица и мобилијара, као и поставке која ће садржати око 1.000 вредних експоната, до сада чуваних у поткровљу музеја и у делу Дома културе - каже историчар Иван Брборић, директор Завичајног музеја Жупе.

- Цео пројекат ради се по најновијим стандардима, са свим пратећим елементима, попут регулације влажности ваздуха, постављања видео-надзора.

ИСТРАЖИВАЊЕ ВИТКОВАЧКОГ ПОЉА

УСКОРО би требало да почне и велика археолошка кампања на праисторијском локалитету Витковачко поље, где су нађене неолитске фигурине. Истраживања води Народни музеј Београд, у сарадњи са Народним музејем Крушевац, Завичајним музејем Жупе. Тренутно локалитет заузима око 120 хектара падина Доње Жупе, а током микрорекогнисцирања и геофизичког снимања терена 2019. године утврђено је да се овде налазило насеље, које је трајало у више фаза, са кућама на редове које су се налазиле на малим узвишењима између реке Пепељуше и Стубалске реке.

На изради синопсиса изложбе ангажовали су се и многи стручњаци и уметници пореклом из жупских крајева. У фокусу поставке биће недавно конзервирана и рестаурирана праисторијска фигурина "Вита", нађена на локалитету Витковачко поље, која датира из периода од од 5500. до 4750. г.п.н.е, као и фигурине нађене пре пола века на истом локалитету "Лејди оф Александровац", "Мадам де Витково" и "Венус де Жупа"...

- Осим праисторијског периода, међу ескпонатима ће бити и трагови средњовековне прошлости, вредна баштина Првог и Другог светског рата, као и сведочанства све до деведесетих година 20. века - напомиње Брборић.

Фото Музеј

У депоима александровачког музеја који од прошле јесени има статус установе заштите, чува се археолошка, етнографска и историјска грађа са око 3.000 предмета. Епоха неолита само је један од драгоцених сегмената, будући да је у музеју "архивирана" и бронзана секира и римски ратнички појас са локалитета Ивковића куће, проналасци са средњовековне тврђаве Козник, више од 600 предмета етнографске збирке, као и бројна фото и документарна сведочанства из ослободилачких и светских ратова.

Завичајни музеј је настао захваљујући иницијативи Collegium historiсum Župa - дружине ђака основане при александровачкој Гимназији, која је под будним оком професора историје Милослава Бонџића радила на прикупљању, чувању и представљању историјског богатства Жупе. Промоције књига, истраживања, издавање чаописа "Жупски зборник", организација изложби, само су део активности музеја у Александровцу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)

ГЛОБАЛНО ПРЕДГРАЂЕ У ЂАРДИНИМА:   Колонијалну изложбу Александра Денића отвориће Маја Гојковић, министар културе