СПАС ЗА ВРЕДНЕ КЊИГЕ: Завршен конкурс за изградњу додатног депоа Народне библиотеке Србије

М. Мирковић

18. 03. 2021. у 09:36

ДУГОГОДИШЊИ проблем са чувањем библиотечке грађе у Народној библиотеци Србије, који би требало да буде решен проширењем постојећих капацитета депоа и делимичном реконструкцијом здања на платоу код Храма Светог Саве, један је од првих изазова са којима се суочио и приоритетних проблема које је наследио нови в. д. управника НБС, писац Владимир Пиштало.

СПАС ЗА ВРЕДНЕ КЊИГЕ: Завршен конкурс за изградњу додатног депоа Народне библиотеке Србије

Фото студио "МИТарх д.о.о."

Јуче је Пиштало, на састанку са министарком културе и информисања, званично обавестио Мају Гојковић о завршетку јавног конкурса за идејно решење за изградњу додатног депоа НБС, за смештај библиотечке грађе.

Прву награду на конкурсу освојили су архитекте професор Бранислав Митровић и доцент Ђорђе Алфиревић, као и пројектанти Душан Међедовић, Урош Мајсторовић, Стефан Лакић и Душан Грујовић. Конкурсно решење је рађено у оквиру архитектонског студија "МИТарх д.о.о." из Београда.

ДОГОВОР Маја Гојковић и Владимир Пиштало, Фото Министарство културе

- Поред тога, планирамо да формирамо и изложимо поставку сачињену од 26 добрих и занимљивих архитектонских решења, потенцијалних библиотека, од којих је одабрано ово једно, пред којим је сад даља разрада и реализација - открио нам је Пиштало, који је јуче са Гојковићевом разговарао и о развоју међународне сарадње Народне библиотеке са националним библиотекама.

ПЕШАЦИ

ПРЕД архитектама се нашао и изазов да простор (пре)обликују тако да кровне и приступне површине нових садржаја задрже намену јавног, пешачког и озелењеног простора.

Подсећамо, архитектонски конкурс за идејно решење проширења постојећег депоа библиотеке, Народна Библиотека Србије је, у сарадњи са Друштвом архитеката Београда, расписала у децембру прошле године. Повод је био недостатак функционалног простора за адекватан смештај драгоцене и обимне библиотечке грађе. Како је недостатак простора за наведене потребе НБС препознат пре више деценија, плански основ за предметну изградњу садржан је у Плану детаљне регулације дела Врачарског платоа.

Фото А. Станковић

Нови објекат биће готово у потпуности укопан и усклађен са топографијом и нивелацијама околног партера, што јесте био један од основних захтева наручилаца, као и то да се у будућем подземном простору осим складишног дела - депоа нађу и канцеларије и мултифункционални изложбени простор намењен фундусу библиотеке и књижевној делатности.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ово је најновији услов за Русе да би учествовали на Играма Париз 2024