КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (11): Архаично и модерно

В.Н.

15. 02. 2021. у 10:19

ОБЈАВЉИВАЊЕ гласова завршава се у четвртак, када ће бити познат и добитник Мешине награде.

КРИТИЧАРИ  БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (11): Архаично  и модерно

Фото В.Н.

АЛЕКСАНДАР ЈОВАНОВИЋ (Београд)

1. "СРПСКА КУЛТУРА У 18. И 19. ВЕКУ", Петар Пијановић (Матица српска)

2. "ТАМНА ПУЧИНА", Драган Стојановић (ДК "Студентски град")
3. "АНДРИЋ И ЈАДРАН", Светлана Шеатовић (Андрићев институт)
4. "ТЕКСТ ИЗА ТЕКСТА", Радивоје Микић (НБ "Стефан Првовенчани")
5. "КРИТИЧКИ ОПИСИ", Марко Недић ("Академска књига")

Фото Архива

У СТУДИЈИ П. Пијановића врхови наше културе у 18. и 19. веку дати су научно прецизно, али у њих је, са мером, уграђен и аналитичарев понос због служења култури о којој пише. У причу о главном јунаку романа Д. Стојановића, немачком и српском студенту, учеснику Првог светског рата, стало је много тога: од живота под првом окупацијом, узаврелог међуратног Београда, до шестоаприлског рушења 1941. Са много разлога, може се сматрати најбољим српским романом у 2020. години. Указујући на Андрићев медитерански пут, од сплитске тамнице, боравака у Трсту и Риму, преко везаности за Хвар и Дубровник, до боравка у својој кући у Херцег Новом, С. Шеатовић је испричала битну причу о Андрићевом животу и приповедању. Новом књигом Р. Микић наставља да доследно испитује језик и смисаоне просторе савремене српске поезије. Ваља посебно истаћи оглед "Текст иза текста: Увод у читање Васка Попе". Микић је дао један од најбољих текстова о овом, уз Ивана В. Лалића, најзначајнијем српском песнику друге половине 20. века. Пратећи значајна дела српске прозе од Вука Стефановића Караџића и Стефана Митрова Љубише до Гроздане Олујић и Милорада Павића, М. Недић се још једном потврдио као један од њених најпоузданијих тумача.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

ЗОРАН М. МАНДИЋ (Апатин)

1. "ПОЛАЗЕЋИ ОД КРАЈА СВЕТА", Јовица Аћин, ("Лагуна")

2. "ПРАВИ ЖИВОТ ГОСПОДИНА СТАЈНИЦА", Срба Игњатовић ("Пресинг")
3. "ИЗМЕЂУ ДИДАСКАЛИЈА", Ђорђе Д. Сибиновић ("Досије")
4. "ЕЈДЕТСКЕ СЛИКЕ 2", Зоран Богнар ("Скрипта интернационал")
5. "АРХИВОЋЕ", Надежда Пурић Јовановић ("Пресинг")

Фото Архива

Ј. АЋИН "полазећи од краја света" и историје његових падова, склапа велику причу од два дела, након чијих испричаности о: Антифону, Бројачу, или Безименом ветру и Понављању тренутака, настоји на њиховом крају да одгонетне ко је "непознато лице", да ли баш оно које провирује кроз пукотине страница посвећеног му романа, или је оно поредбено - господин Стајниц С. Игњатовић, коме је ера компјутера у посттранзицијској српској паланци и њеној новој култури узела (Вуково) слово "ћ". Дело Ђ. Сибиновића презентује књижевност овог аутора као врсног романописца и романоадвоката. У својим поетско-феноменолошким микроесејима, есејима и рефлексијама, па и импресијама З. Богнар наставља говор своје "путничке" одисеје, кроз промишљања и загонетке тзв. дијалектике смрти, илити пакла (не)заборава. А, на тај говор "речитости тишине", као да се сањалачки веже Н. П. Јовановић, тврдећи да су данашњи песници запосели простор и време у коме "човечанство више не пише, већ само - црта".

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

ГОРАН МАКСИМОВИЋ (Ниш)

1. "ТИЛИЋ", Верољуб Вукашиновић ("Православна реч")

2. "ОСТАЦИ СВЕТА", Игор Маројевић ("Дерета")
3. "ПОДЗЕМНИ ТОК", Немања Радуловић ("Службени гласник")
4. "КРИТИЧКИ СПИСИ", Марко Недић ("Академска књига")
5. "МАШИНА", Драган Марковић (Верзалов СКЗ)

Фото Архива

ПРЕДЛОЖЕНЕ две песничке књиге карактерише тежња ка дубинском прожимању поезије и свакодневног живота (Д. Марковић), као и синтеза поезије и традицијског искуства (В. Вукашиновић). При свему томе оба песника су посвећена истраживању значењских могућности језика, оживљавању архаичне и локалне лексике, те говора заснованог на савременим цивилизацијским достигнућима. У књижевним расправама издвојили смо истраживања посвећена дубинским токовима српске књижевности који се крећу од езотеријских до заједничких искустава сликарства и књижевности (Н. Радуловић), као и истраживања традицијског и савременог у српској књижевности: од В. Караџића и С. М. Љубише, до М. Павића и Г. Олујић (М. Недић). Међу романима издвоји смо дело И. Маројевића у којем долази до изражаја нови постидеолошки концепт имагинације историје и неспутано сагледавање свеопштег искуства страдања српског народа у 20. веку, од Шпанског грађанског рата, преко Јасеновца до НАТО бомбардовања Србије. При томе је суштинска пажња усмерена на вечиту борбу добра и зла у људском бићу и последицама које тај сукоб оставља на историјско, индивидуално и колективно искуство.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

ЉИЉАНА ЛУКИЋ (Бијељина)

1. "ПРОМЕТЕЈЕВ ЧВОР", Ранко Павловић ("Арт принт")

2. "ИТАКА", Мирољуб Тодоровић ("Пресинг")
3. "СРЕМСКОКАРЛОВАЧКЕ ТЕРЦИНЕ" Ненад Грујичић ("Бранково коло")
4. "ОСТАЦИ СВЕТА", Игор Маројевић ("Дерета")
5. "ТРЕМОР", Бранислав Зубовић (Удружење књижевника Србије)

Фото Архива

ЗБИРКОМ испеваној у форми сонета, Р. Павловић, преображавајући духовна стања у бисере поетског многозвучја, открива најтананије дрхтаје душе. Поред тематске разуђености, истиче се посебна актуелост песама о пошасти нашег времена корони. Творац сигнализма М. Тодоровић, новом поетиком провокативних мисаоних и језичких валера, предочавајући их и у најновијој збирци "кратких прича и снова...", ствара прозу на размеђи стварног и фиктивног. Н. Грујичић оставља сведочанство о Сремским Карловцима, духовном центру и језгру културне елите. Луцидна запажања, успело баратање разноврсним метром терцине, уз опијеност пределима, даровала нам је необично успелу поетску збирку. Романескна структура И. Маројевића, обухватајући дуг временски период и догађаје из историје, пружа фреску догађања засновану на, како писац истиче, "нестандардним опажајима казивача". Б. Зубовић исписује странице своје књиге која није без уплитања традиције и артефаката прошлости, али ни без специфичности кореспонденције с душом и њеним "звуцима" тремора.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

РУС, ОЛИМПИЈСКИ ШАМПИОН, ШОКИРАО СВЕТ: Они који деле санкције Русима - ово нису могли ни да сањају