КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (4.) : У потрази за добрим местом

В.Н.

07. 02. 2021. у 09:35

ТЕШКА година за нама показала је виталност нашег издаваштва и високе домете наше књижевности, каже Јелена Панић Мараш.

КРИТИЧАРИ  БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (4.) : У потрази  за добрим местом

Фото В.Н.

ВЛАДИСЛАВА ГОРДИЋ ПЕТКОВИЋ (Нови Сад)

1."МОРЕ ЈЕ БИЛО МИРНО",

Тања Ступар Трифуновић и Татјана Видојевић ("Бесна кобила")
2. "КУБАНСКЕ ПРИЈАТЕЉИЦЕ", Радмила Гикић Петровић ("Академска књига")
3. "ПРОКЛИЗАВАЊЕ",Соња Веселиновић (НБ "Стефан Првовенчани")
4. "ХОСТЕЛ КАЛИФОРНИЈА" Звонка Газивода  ("Геопоетика")
5. "ПУРПУРНА ДЕКАДА", Владимир Копицл  ("Дерета")

Фото Приватна архива

Графичка новела по сценарију песникиње и романсијерке Тање Ступар Трифуновић уводи нас у упечатљиво сведочанство о растанку, смрти и осталим животним лекцијама, заговарајући магичну промену читалачке перцепције. У фрагментарном путописном роману Радмиле Гикић Петровић разазнајемо нову димензију транспарентне ауторске персоне и репортерског драматизовања аутентичних ситуација и утисака. Први роман Звонке Газиводе може се читати као фантастика, језички експеримент и генерацијска бајка о потрази за добрим местом. У романескном првенцу песника Владимира Копицла стапају се луцидна игра и рестриктивна интроспекција, панична дубина поимања света и опомињућа лакоћа с којом се о њој може говорити. Поезија Соње Веселиновић реафирмише тон опоре љупкости и деликатне исповедности која уме да посматра свет око себе са сетном скепсом и благородним уважавањем.

*****************************************

ЈЕЛЕНА ПАНИЋ МАРАШ (Београд)

1. "О СВЕТЛОСТИ СТАРИЈОЈ ОД НЕСРЕЋЕ",

Александар Јовановић (Институт за књижевност и уметност)
2. "ГАЛГАЛ", Злата Коцић ("Повеља")
3. "СРПСКА КУЛТУРА У 18. И 19. ВЕКУ", Петар Пијановић (Матица српска)
4. "ХОЋЕМО ЈОШ МАЛИХ ПРИЧА", Давид Албахари (КОВ)
5. "У ТРАГАЊУ ЗА ИЗВИР-ВОДОМ",
Ана Вукмановић ("Академска књига")

Фото Приватна архива

Тешка година за нама показала је виталност наше издавачке продукције и потврдила високе домете наше књижевности. Монографија А. Јовановића "О светлости старијој од несреће" заокружује ауторово истраживање српске поезије у широком луку, од почетка 20. до почетка 21. века, од Ракића до Тешића и осведочава њене високе уметничке домете које аутор маестрално излаже. З. Коцић збирком песама "Галгал" потврђује истакнуто место међу нашим песникињима, те наново потврђује богатство сопственог песничког израза који мењајући модалитете упућује на његово богатство. Бављење српском културом П. Пијановић употпуњује необично важним истраживањем спроведеним у књизи "Српска култура 18. и 19. века". Преломни моменат, излазак из средњег и улазак у нови век, аутор описује у широком луку - од историјских до политичких и културних манифестација. Да је мајстор писане рече Д. Албахари је давно показао, а новом збирком прича "Хоћемо још малих прича", још, још и још потврдио је мајсторство и у жанру (веома) кратких прича. Елиптичан израз и семантичка надмоћ најкраће их сажимају. Студија "У трагању за извир-водом" А. Вукмановић иновативно преиспитује значај воде у усменој лирици јужнословенског контекста чиме даје вредан допринос домаћој фолклористици.

****************************************

МИЛИЦА МИЛЕНКОВИЋ (Сврљиг)

1. "О ДУКАТУ С ЛИКОМ СВЕЦА", Селимир Радуловић ("Лагуна")

a3. "АРАПСКИ КАПРИЧО", Мирослав Алексић ("Архипелаг")
4. "ДАВИД ПРОТИВ ОТУЖНОГ ЗЛОДУХА", Предраг Марковић ("Соларис")
5. "НОЋИ ВУЧЈЕГ ЗОВА", Анђелко Заблаћански (УПС, Глушци)

Фото Приватна архива

"О дукату с ликом старца" С. Радуловића је збирка духовне поезије, посебан извор духовности којим се суштина хришћанске мисли и мудрости учитеља те њихових смерница за смерност ученика приближавају савременом човеку и савременом читаоцу. "Сремскокарловачке терцине" Н. Грујичића посвећене су Сремским Карловцима као духовном простору укорењеном у наше национално биће које је место ходочашћа и место песничког пантеона наше земље. "Арапски капричо" М. Алексића настоји да поезијом преиспита искуства различитих историја и традиција синкретишући их у један целовит глас културног ускрснућа као лека за бесмисао и као опомену за трајање. "Давид против отужног злодуха" П. Марковића је роман који стварност преводи на језик фикције сведочећи да уметничке светове и животе писаца чине духовне паралеле, које, када бисмо могли да их сагледамо физичким очима у овом стварном свету, приказане би биле обрисима које у самом роману одгонетамо унутрашњим видом. А. Заблаћански је својим песмама из збирке "Ноћи вучјег зова" дао један мистериозан и дубљи елемент значења, уткао у њих јаке тонове певања и на крају, позвао читаоце на одгонетање суштине стварања и живота као једине могуће и праве победе над празнинама које се око нас шире унедоглед.

********************************

МИЛОШ ПЕТКОВИЋ (Зајечар)

1. "ПРОКЛИЗАВАЊЕ", Соња Веселиновић (НБ "Стефан Првовенчани")

2. "ПРИВРЕМЕНИ БОРАВАК", Јасмина Топић ("Архипелаг")
3. "ЗАШТИТНА МАСКА", Драган Хамовић (НБ "Стефан Првовенчани")
4. "ОСТАЦИ СВЕТА", Игор Маројевић ("Дерета")
5. "ВЕРИЗЕН", Саша Јеленковић (НБ "Стефан Првовенчани")

Фото Приватна архива

Књигу песама С. Веселиновић чине песме интимистичког проседеа, са наглашеном личном перспективом. Песникиња бира форму проширене нарације, дајући стиховима тон сведочанства.Књига песама Ј. Топић нас кроз путовање лирског субјекта уводи у упознавање са просторима и градовима на различитим меридијанима. Спознаја виђеног и доживљеног као и скривена жеља за новим искуствима карактеришу ове луцидне стихове. Доказујући песничку осетљивост за актуелна питања која заокупљају савремено друштво, Д. Хамовић нам је подарио књигу песама писаних под егзистенцијалистичком језом с којом мислећи човек гледа на разнолике аспекте још увек присутне пандемије. И. Маројевић врло умешно укршта прошло, садашње и будуће време. Преживљено и тренутак садашњег живљења научили су нас да је много међуљудског зла присутно и да ако, макар и на тренутак, окренемо главу на другу страну, чини се да нам и надолазеће време неће опростити тај покушај пренебрегавања. Нова песничка књига С. Јеленковића пример је стваралачког виталитета, писана као својеврсна каталогизација стварности. Слике и призори се из веристичког амбијента транспонују у простор песме, у поступак песничке "ревизије" чулног света, зарад проналажења дубљих истина.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТЕРИТОРИЈА ПОТПУНОГ БЕЗАКОЊА: Лавров загрмео - Срамна одлука ПССЕ да тзв. Косову да зелено светло за пријем

"ТЕРИТОРИЈА ПОТПУНОГ БЕЗАКОЊА": Лавров загрмео - Срамна одлука ПССЕ да тзв. Косову да зелено светло за пријем

РУСКИ министар спољних послова Сергеј Лавров оценио је данас као срамно то што је Парламентарна скупштина Савета Европе дала зелено светло да тзв. Косово буде примљено у пуноправно чланство Савета Европе.

05. 05. 2024. у 23:50

Коментари (0)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)