БИТКА ЗА "ПУТ ЖИВОТА": Премијера документарно-играног филма "Коридор 92" на РТС 1

Јл. Б.

17. 01. 2021. у 10:38

ДОКУМЕНТАРНИ филм "Коридор 92", ауторке Слађане Зарић, први пут је приказан на Дан Републике Српске, 9. јануара на РТРС, а премијера у Србији биће у среду, 20. јануара, од 21 час, на Првом програму РТС.

БИТКА ЗА ПУТ ЖИВОТА: Премијера документарно-играног филма Коридор 92 на РТС 1

Фото В. Данилов

Велика операција Војске Републике Српске "Коридор", за становништво источне и западне Крајине значила је живот. Пробијање "пута живота", како је 1992. симболично назван коридор кроз Босанску Посавину, омогућило је поново успостављање снабдевања храном, струјом, доставу лекова... Због недостатака кисеоника у бањалучком породилишту током маја и јуна 1992, умрло је 12 беба.

- Њима је одузето право на живот. Разговарала сам с мајкама те деце којој је ускраћена шанса да остану жива. Укупно 40.000 војника кренуло је у акцију пробоја, односно спајања двају делова Републике Српске и повезивања са Србијом - истакла је за наш лист Слађана Зарић, која је ауторка и "Ратних прича са Кошара" и "Ратних прича са Паштрика".

Филм "Коридор 92", који је настао у копродукцији РТС, РТРС и Војнофилмског центра "Застава филм", заснован је на сведочењима учесника, а снимљене су исповести скоро 80 бораца с Коридора.

- Доминантан је био морал који су војници имали, сви описују да се одлазило одлучно, иако су знали да се многи неће вратити. На пример, од пуног камиона војника, само тројица су преживела рат - испричала нам је ауторка.

Документарац се бави и страдањима српског становништва пре отпочињања акције ВРС и то у хрватским логорима у Посавини, где је било заробљено око 2800 Срба, међу којима и 106 деце. Играни део реконструише кључне догађаје почевши од 3. марта, када су снаге хрватске војске ушле на простор БиХ, преко спајања јединица два корпуса, као и борби за Модричу, Оџаке и Дервенту, све од 7. октобра и ослобођења Брода.

Судбине бораца оживели су бројни глумци из Републике Српске и Србије: Вук Костић, Слободан Перишић, Александар Стојковић, Златан Видовић, Љубиша Савановић, Стојша Ољачић, Синиша Вучићевић, Слободан Перишић, Жељко Еркић, Горан Јокић, Јово Максић, Мира Ђурђевић, Миљка Брђанин, Зоран Станишић, Гаврило Јовановић...

- Ти ликови су у данашњем свету полумитска бића. Командант Триво Вујић је модерни јунак, који је дао лични пример неустрашивости, водећи и храбрећи своје момке. Овим филмом ћемо испричати причу и о Обилићу 20. века. Не постоје мале приче о племенитости, то су велике приче о јунаштву - нагласио је, за "ТВ новости", Вук Костић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (3)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!