АВАНТУРЕ ПЕТСОНА И ФИНДУСА: Илустровани роман шведског писца и илустратора Свена Нурдквиста

Б. Ђорђевић

29. 12. 2020. у 16:39

ЗА љубитеље авантура Петсона и Финдуса објављен је роман у тврдом повезу "Петсон прави Деда Мраза", у издању "Креативног центра", који је написао и духовито илустровао Свен Нурдквист.

АВАНТУРЕ ПЕТСОНА И ФИНДУСА: Илустровани роман шведског писца и илустратора Свена Нурдквиста

Илустрација из књиге

Пред младим читаоцима су нове догодовштине овог симпатичног двојца. Како би обрадовао свог мачка Финдуса, чича Петсон је у тајности одлучио да направи механичког Деда Мраза, који ће моћи да говори и да се помера. Убрзо је схватио да је себи задао готово немогућ задатак... Финдус је на крају ипак добио свог Деда Мраза, баш онаквог каквог је желео, али ни сам Петсон није схватао како његова машина тако добро ради...

Овај издавач је претходних година објавио више од десет књига о чича Петсону и мачку Финдусу - најбољим пријатељима који живе на малом имању међу њивама и ливадама, окружени кокошкама и кравама. О њиховим авантурама шведски писац и илустратор Свен Нурдквист написао је предивне сликовнице, инспирисан догодовштинама својих синова. Нурдквист је добитник великог броја награда, посебно у Шведској и Немачкој, укључујући шведску литерарну награду Астрид Линдгрен, а ове године серијал о Петсону и Финдусу освојио је и међународну награду Northern Lights за најбољи серијал књига за децу.

Свен Нурдквист се у Шведској сматра наследником Астрид Линдгрен, а ова славна књижевница често је истицала како је Нурдквист њен омиљени илустратор.

Захваљујући живописним ликовима, занимљивим причама и сјајним илустрацијама, књиге о Петсону и Финдусу увелико се сматрају класицима савремене књижевности за децу. Преведене су на 44 језика, објављене у више од 70 земаља и досад су продате у више од осам милиона примерака. Чича Петсон и мачак Финдус појављују се у цртаним и играним филмовима, позоришним представама, компјутерским игрицама и апликацијама... Кућа у којој живе Петсон и Финдус саставни је део поставке чувеног дечјег музеја Јунибакен у Стокхолму, посвећеног ликовима из шведске књижевности за децу. Овај музеј је пета најпосећенија дестинација у Стокхолму, а поставка о Петсону и Финдусу најпосећенија је изложба тог музеја.

Осим књига о Петсону и Финдусу, Нурдквист је илустровао и серијал популарних сликовница о крави Мами Му, а код нас су до сада објављене две сликовнице: "Мама Му се љуља" и "Мама Му прави кућицу на дрвету".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне

ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне

СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.

11. 12. 2025. у 16:22

ОВО ЈЕ СТРАШНО! Узнемирена Биља открила где је Аца био у време МАСАКРА - певач месецима у Аустралији

ОВО ЈЕ СТРАШНО! Узнемирена Биља открила где је Аца био у време МАСАКРА - певач месецима у Аустралији

ПЕВАЧИЦА Биљана Јевтић огласила се поводом терористичког напада који се догодио у Сиднеју. Њен супруг, певач Александар Аца Илић, последња три месеца провео је управо у том граду.

14. 12. 2025. у 19:24

Коментари (0)

ДЕДА МИ ЈЕ РОМ: Истина о Пријином пореклу - има ромске крви Филип и Брена то знају, не смета им