ВЕТАР У ЛЕЂА ЗА СРПСКИ ФИЛМ: Посланици ускоро о споразуму о кинематографској сарадњи са Француском

А. ПОПАДИЋ

16. 12. 2020. у 15:35

СПОРАЗУМ о кинематографској копродукцији између Србије и Француске, који је потписан приликом прошлогодишње посете Емануела Макрона нашој земљи, упућен је Скупштини на усвајање и очекује се да ускоро дође на дневни ред.

ВЕТАР У ЛЕЂА ЗА СРПСКИ ФИЛМ: Посланици ускоро о споразуму о кинематографској сарадњи са Француском

Фото Танјуг

- Уговор о копродукцијама између Француске и Србије поново потврђује интерес наше две земље за појачану размену на пољу филмске уметности - каже, за "Новости", Катрин Фодри, аташе за културу Француског института у Србији, и објашњава:

- То конкретно омогућава српским филмовима оствареним у сарадњи са француским продуцентима да стекну предности на тржишту. На изабрани српски филм гледаће се као на француски, што практично значи да му је омогућен, на пример, приступ бројним француским механизмима подршке када су у питању развој, продукција и дистрибуција.

"Друга страна свега", Фото ФЦС

И директор Филмског центра Србије Гордан Матић сагласан је да је овај документ од изузетне важности за српске ауторе, јер ће, поред осталог, њихови филмови имати приступ знатно већем новчаном фонду од оног који су имали до сада. У последњих пет година у француској копродукцији снимљено је више од десет дугометражних филмова, међу којима су "Отац", "Терет", "Друга страна свега"... Али, ту је била реч о мањим грантовима, до 150.000 евра.

Из нашег буџета 58 милиона

И СРБИЈА ће као партнер издвојити финансијска средства за акције и активности предвиђене Споразумом, у износу од око 58,5 милиона динара по години. Овај износ биће планиран у буџету Министарства културе и информисања за 2021, 2022. и 2023. годину.

Нови Споразум омогућиће српским ауторима коришћење фондова за копродукцију у износу већем од 2,5 милиона евра.

- Конкурси ће се расписивати наизменично у Србији и Француској, а Мешовита комисија ће на крају заједнички одабрати најбоље пројекте који ће се третирати као српско-француски, односно, француско-српски филмови - објашњава Матић.

Катрин Фодри, Фото ФАФ

Први конкурс у складу са овим споразумом расписан је половином септембра, а резултати се, по речима директора ФЦС, очекују наредне недеље.

- Ми смо са своје стране формирали предселекциону комисију. Одабрани пројекти и њихови аутори потом одлазе у Париз да се представе француским продуцентима и тек онда се доноси коначна одлука. Наредне године мења се редослед, па прво бирају Французи, а онда шаљу нама.

Пријаве морају бити на енглеском језику, а главни услов је да пројекат пре тога није конкурисао ни на једном другом домаћем или државном фонду. Оно што је домаћим ауторима важно је да нема условљавања када су у питању филмске теме, сценарио може имати неке везе са Француском, али и не мора. Ако све буде ишло по плану, први заједнички филмови могли би 2022. да почну са снимањем.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)