СЛОБОДНИ ПОГЛЕД УНЕДОГЛЕД: Саша Панчић о новом циклусу, употреби боје, језику слике, положају самосталног ствараоца

Миљана Краљ

20. 10. 2020. у 18:25

УМЕТНОСТ мора бар у једном сегменту да остане интуитивна, недокучива, сматра Саша Панчић (1965). Аутор присутан више од три деценије на домаћој ликовној сцени, препознатљив по својим црно-белим објектима, многе је изненадио "Погледом унедоглед", изложбом слика великих формата у којима боја има посебно место и смисао, отвореној у београдској галерији "Б2".

СЛОБОДНИ ПОГЛЕД УНЕДОГЛЕД: Саша Панчић о новом циклусу, употреби боје, језику слике, положају самосталног ствараоца

Саша Панчић / Фото Зоран Јовановић

- "Поглед унедоглед" је наслов једне од слика и у неком смислу метафора за стваралачку слободу, односно ликовни израз који сам у овој серији урадио и изложио - објашњава уметник, који је на београдском ФЛУ дипломирао сликарство, а потом магистрирао цртеж. - Иако се ова дела разликују од претходних радова, за мене су, према некој унутрашњој логици, само њихов наставак.

Имао је, како каже, потребу да језиком који говори кроз светлост, артикулише одређени простор у равни слике:

- Занимљиво ми је изненађење људи на то што користим боју. Када се присетим почетка рада на овој серији, чини ми се као да ми је почетни циљ и био да измерим ту врсту изненађења - додаје саговорник, који ће се, како обећава, вратити својим црно-белим темама.

Маљевичев квадрат

У УМЕТНИЧКОМ сазревању и формирању много ми је значила руска аванграда - открива Панчић. - Имао сам среће да о њој много разговарам са професором Слободаном Мијушковићем, који је велики стручњак. Унутар многоструких праваца и проблема којима су се они бавили највише сам био склон Маљевичу, због његовог супрематизма, али и синтезе и садржине коју носи његов црни квадрат. Он није испражњен и формалистички направљен. Управо ме је руској авангарди привукло то што ту није све рационализовано.

Језик којим се у својим делима служи Панчић припада апстракцији, али је, према његовом мишљењу, то нешто што је у сликарском смислу и даље класична уметност:

- Ослобођен сам предрасуда да је сад нешто савремено, а нешто није. Нити мислим да је сликарски језик нешто старо и превазиђено. После искуства историјских модерни и постмодернизма, то је апсолутно превазиђено - истиче уметник који се бавио и објектима и филмским записима, "јер и филм говори језиком слике" (Панчићеве експерименталне "покретне слике" учествовале су на фестивалима попут београдског "Кратког метра" или See fest-а у Лос Анђелесу).

Суштина уметности је, уверен је Панчић, у томе да се бави питањима која ће увек бити савремена:

- То су стална преиспитивања појединца у трагању за истином. Уметност јесте у једном делу закорачила у идеологију, политику, ангажованост и то је њено легитимно право. Али нисам од оних који верују да она има ту друштвену моћ да може да промени систем. Својом природом она можда може да предвиди нешто, што је и радила кроз историју. Али не можете да нађете примере да је имала снагу да мења економију, идеологију, покрене револуцију, промени друштво. То није њена улога.

Мишљење нашег саговорника је, да иако уметник није изолован од друштва, његов однос према актуелним стварима не мора да буде дослован:

- Мени експлицитност није језик уметности. Идеологија и политика некада приморавају да се говори њиховим језиком, али он је тренутан. Израз који уметник одабере, било да ли је концептуалан, или класичан - сликарски, вајарски, филмски - требало би да превазиђе временски вртлог. Уколико успе да тај временски фактор сведе на минимум, уметност има шансу да преживи за будућност, да неком ко ће доћи иза нас нешто значи.

На питање може ли да се живи од уметности, Панчић, који је више од 30 година у статусу самосталног уметника одговара: "Преживео сам!"

- Не бих мењао тај свој пут, све и да могу сада. А да је било тешко, било је. То је био мој избор и ту нема жаљења. Многи други људи тешко живе, од чистача улица, преко тесара и зидира до лекара. Сви они имају тежину у својим професијама. Уметници нису изузетак и не волим кад кукају - закључује Панчић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна