ЗБИРКА ЈОВАНКЕ БРОЗ У МАЈУ ПРЕД ПУБЛИКОМ: Галерија Матице српске и Музеј Југославије спремају поставку дела из дома Титове супруге

М. А. К.

22. 09. 2020. у 08:55

ПОСЛЕ смрти Титове супруге и некадашње прве даме, Јованке Броз, у Музеј Југославије су стигли вредни уметнички предмети и слике затечени у њеном дому.

ЗБИРКА ЈОВАНКЕ БРОЗ У МАЈУ ПРЕД ПУБЛИКОМ: Галерија Матице српске и Музеј Југославије спремају поставку дела из дома Титове супруге

Тијана Палковљевић Бугарски и Неда Кнежевић

Током последње две године, ова збирка је конзервирана и рестауирана у одељењу за конзервацију Галерије Матице српске, а догодине у мају ће, у Новом Саду, бити први пут и зложена у оквиру Европске престонице културе. Тим поводом потипсан је протокол о сарадњи између две културне инстуцитуције, које су до сада заједнички реализовале изложбе „Пусен и петокрака. Збирка слика друга председника“ (2012) , али и „Уметност и власт. Пејзажи из збирке Јосипа Броза Тита“ (2014).

Изложбу „Колекција слика Јованке Броз“ пратиће каталог на српском и енглеском, са текстовима кустоса Ане Панић (МЈ) и Николе Ивановића (ГМС). Протокол су потписале Тијана Палковљевић Бугарски, управница Галерије Матице српске и Неда Кнежевић, директорка Музеј Југославије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку

"ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА" Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку

ПРВИ резултати истраге трагедије која је откривена у суботу ујутру у породичној кући у близини „Слободине“ раскрснице у Чачку, говоре да је Владимир Чарапић (47) ножем преклао врат својој мајци Мили (72), а потом и свом оцу Неђу (79). Затим је себи истим сечивом нанео више убода по грудима и стомаку, а на крају је пререзао вене леве руке и тако на смрт искрварио.

07. 12. 2025. у 13:36

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.

07. 12. 2025. у 11:41

Коментари (0)

ЗАПАД У ШОКУ! Владимир Путин слави, ово је чекао од 2022!