"ЛИФКА" ЗА МИРЈАНУ КАРАНОВИЋ: У Суботици синоћ почео 27. Фестивал европског филма Палић

Ј. ЛЕМАЈИЋ

12. 09. 2020. у 23:46 >> 23:46

ДВАДЕСЕТ седмо издање Фестивала европског филма Палић, после два одлагања, почело је синоћ, у биоскопу "Еуросинема" у Отвореном универзитету, доделом награде "Александар Лифка" за изузетан допринос европској кинематографији Мирјани Карановић.

ЛИФКА ЗА МИРЈАНУ КАРАНОВИЋ: У Суботици синоћ почео 27. Фестивал европског филма Палић

Новости

Завесу такмичарског дела фестивала подигла је премијера филма Дарка Бајића "Име народа", који говори о животу и делу Светозара Милетића.

Добитница награде "Александар Лифка" за изузетан допринос европској кинематографији у категорији иностраних стваралаца је и мађарска редитељка Илдико Ењеди, која је за свој последњи филм "О телу и души" добила Златног медведа на Берлиналу. Због обавезног карантина у Мађарској, она неће бити гост фестивала и признање ће јој бити накнадно уручено.

Фестивал ће трајати до 18. септембра а љубитељи филма моћи ће да уживају у више од стотину дугометражних, краткометражних и документарних филмова, који ће бити приказани у биоскопима "Еуросинема" и "Александар Лифка" у Суботици и "Абазија" на Палићу. Током фестивала важиће све мере које важе и у другим бископима - обавезно ношење маски, дистанца...

Фото Н. Карлић

Ово је, иначе, трећи фестивал оваквог реномеа у Европи који ће се одржати у "лајв" формату упркос пандемији вируса ковид 19. Епидемија неће утицати на програм фестивала - одржаће се свих 15 програмских селекција, а неће изостати ни изложбе, панел дискусије, промоције књига, радионице... Утицаће, међутим, на мало гостију из иностранства, доћи ће само они најсмелији, а због поштовања мера, очекује се драстично мање публике. Такође, померање фестивала, једну од најважнијих смотри седме уметности довело је у септембар, те због несигурног времена филмови неће бити приказани на чувеној Летњој позорници.

Фото: Ј. Л.

- Радујем се да смо после два одлагања на прагу 27. Фестивала европског филма. Свих ових година трудили смо се да он опстане, постане и остане оно што јесте - најбољи фестивал у нашој земљи и окружењу - истакао је јуче рано по подне Радослав Зеленовић, директор Фестивала европског филма Палић. - Неизвесност је оно што годинама прати овај фестивал, било је неколико кризних година - 1995, 1999, па и 2017, али се никада до сада нисмо сусрели са оваквом пошасти која је зауставила живот не само код нас, него свуда у свету. Али ће фестивал ипак бити одржан у свом пуном капацитету и молимо све да се придржавају прописаних мера. Моја породица је имала тешку ситуацију са короном, супруга ми је преминула, а ја сам био заражен, и зато апелујем на све да поштујемо мере и да не зажалимо што смо инсистирали на одржавању фестивала.

Организатори Фестивала апелују на љубитеље седме уметности да имају разумевања, будући да ће филмске пројекције моћи да прати знатно мањи број људи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна престала да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)