ПРЕМИНУО ЈЕДАН ОД НАЈВЕЋИХ ДРАМСКИХ ПИСАЦА: Одлазак Роналда Харвуда

В.Стругар

09. 09. 2020. у 22:53

У СВОМ дому у Сасексу прекјуче је преминуо драмски писац Роналд Харвуд (86), добитник Оскара за сценарио филма "Пијаниста" и аутор чувених комада "Гардеробер", "На чијој страни", "Квартет", "Мајстор" - који су имали позоришну верзију и на нашим сценама.

ПРЕМИНУО ЈЕДАН ОД НАЈВЕЋИХ ДРАМСКИХ ПИСАЦА: Одлазак Роналда Харвуда

Фото Промо

Рођен је као Роналд Хоровиц у јеврејској породици 1934. године у Кејптауну (Јужна Африка), а у Лондон се одселио да би уписао Краљевску академију драмских уметности. Тада је и променио презиме у Харвуд, пошто му је ментор рекао да за будућег глумца звучи превише страно и "јеврејски". По завршетку студија придружио се "Шекспировој компанији" сер Доналда Волфита, чији је био (од 1953. до 1958.) лични гардеробер. Баш ово искуство биће му драгоцено да напише комад истог наслова, као и биографију "Сер Доналд Волфит, живот и рад у старомодном позоришту". Списатељску каријеру почео је 1960. године као писац романа и драма, а њихова тема често је била театар и свет око њега. Тако се Харвудов потпис нашао и на драмама "Шта остане од лавова" (посвећена Сари Бернар), "На чијој страни" (о ислеђивању Вилхелма Фуртвенглера, шефа-диргента Берлинске филхармоније) "Квартет" (о остарелим оперским певачима), као и књигама "Са светске сцене" и "Општа истрија позоришта". У његовом филмском опусу посебно је значајна сарадња с редитељем Романом Поланским, за кога је написао два сценарија: "Пијаниста" и "Оливер Твист". Харвуд је био председник Светског ПЕН центра (1993-1997.), а 2003. постао је инострани члан Одељења језика и књижевности САНУ.

У ексклузивном разговору за наш лист тада је, између осталог, објаснио зашто се бави темом нацизма и моралним изборима у тешким временима:

- Рођен сам 1934. године. Моје детињство је обележено Другим светским ратом, а адолесценција открићем Холокауста. Верујем да би такви периоди били импресивни за било ког писца... Немогуће је дефинисати какве јунаке волим, али знам шта не волим - приче смештене у будућност, хорор и научну фантастику.

Иако је на филму овенчан најпресижнијим признањем, Оскаром, нашем новинару објаснио је зашто предност даје театру: "На филму режисер је бог. У позоришту, драмски писац је бог. И може да истражује идеје за које сматра да су важне. Због тога толико волим позориште."

Једно и друго, у Харвудовој богатој каријери повезује његов најпознатији наслов "Гардеробер". Објављен је 1980. (годину дана касније, по њему је снимљен филм), а доживео је и безброј позоришних верзија. Једна од њих била је у ЈДП, у режији Дејана Мијача. У улогама остарелог глумца и његовог гардеробера, бриљирали су Љуба Тадић и Петар Краљ. Писац је стигао на премијеру у јануару 1994. године, а о том узбудљивом сусрету сведочи, за "Новости", наш угледни редитељ:

Фото Промо

Представа Гардеробер

- Појавио се са супругом у време ембарга. Београд је био, такорећи, потонуо у мрак. Ничега није било у радњама, у банкама, па ни у кафанама. Ипак, организовали смо једно дружење, после кога је у свом дневнику записао да се никада, нигде, у животу није провео као у том замраченом и изгубљеном Београду! - сећа се Мијач. - Упознао сам изузетно пријатног човека који је знао много језика и са свима разговарао на оном који говори. Па и на руском, јер му је жена Рускиња. Све је било чудно и драго у вези с њим... Љуба Тадић је преко својих пријатеља успео да отвори део "Мадере". Сместили смо се у једном сепареу, нашли чак и спонзора да све плати. Ту су били само кувар, двојица келнера и др Аца Обрадовић, који нам је изнутра откључао "Мадеру".

Наш саговорник нам прича како Харвуд није могао да верује шта се све нашло на менију, као у најсјајнијим временима. Домаћини су наручили и музику из Скадарлије, јер је у "Мадери" није било:

- На крају вечере понудили смо му колаче, али је келнер рекао да их у "Мадери" не праве. На питање зашто, одговорио је: "Па, ми нисмо ресторан са музиком!" Харвуд се одушевио овом "логиком". Онда смо звали колегу Брацу Петковића, који је имао посластичарницу, да донесе слаткише. Госту ништа није било јасно. Па ни то како је "газда" кафане лекар. Питао је чега је др Аца Обрадовић лекар, а ми кажемо да је директор Фудбалског клуба Црвена звезда. А тек кад је сазнао да је посластичар драмски писац и редитељ! Зблануо се потпуно, наишао је на сасвим надреалну ситуацију.

Фото Имдб

Филм Пијаниста

Једна од најзначајнијих представа ЈДП последњих деценија "Гардеробер", по речима редитеља, прављена је помоћу штапа и канапа. У тим сиромашним временима све је коришћено из фундуса (декор, костими, реквизити), ипак, то није засметало да се са изузетним успехом игра све до смрти Љубе Тадића. И још се о њој приповеда.

КОВАЧЕВИЋ: ВЕЛИКИ ТРАГ У ТЕАТРУ

- ИЗ света позоришта отишао је један од најзначајнијих аутора друге половине 20. века. Оставио је велики траг како у светском, тако и у нашем театру - каже, за "Новости", драмски писац и академик Душко Ковачевић. - Када је постао страни дописни члан САНУ, упутио је писмо пуно великог задовољства и поштовања. Његов "Гардеробер" је, заправо, метафорична слика живота у позоришту. Много више од приче иза кулиса једне представе. По својој камерности и лепоти, подсећа на комаде који су играни у доба њеног настанка, са два-три лица, попут "Мушице", "Аудијенције", "Ермитажа"... Лепи, значајни и лаки за реализацију. И није чудо што је "Гардеробер" изведен у стотинама позоришта широм света.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (1)