Пештански ђаци, а наши модернисти: Изложба у Спомен-збирци Павла Бељанског

Ј. Симић

17. 06. 2020. у 09:39

У ПРВИМ деценијама 20. века Пешта је била стециште младих уметника, међу којима је било и четворо српских сликара: Петар Добровић, Зора Петровић, Иван Радовић и Иван Табаковић. Њима је посвећена изложба "Пештански ђаци", која ће сутра у 18 сати бити отворена у Спомен-збирци Павла Бељанског.

Пештански ђаци, а наши модернисти: Изложба у Спомен-збирци Павла Бељанског

Фото: Новости архива

Ову поставку којом Спомен-збирка обележава датум рођења колекционара и дародавца Павла Бељанског (1892-1965), отвориће Клара Сентђерђи, директорка Одељења за културу Амбасаде Мађарске Колегијум Хунгарикум.

Ауторка изложбе Марта Ђармати сачинила је избор од 17 слика и цртежа из фонда Спомен-збирке, а на свечаном отварању ће помоћу документарних паноа приближити посетиоцима на који начин је ових четворо уметника усвојило утицаје класичног уметничког образовања и нових идеја модерног доба.

Током истраживања у архивама уметничких факултета у Будимпешти, Марта Ђармати је открила до сада непознате детаље о врсним професорима који су "нашу четворку" подучавали сликању.

Професори Петра Добровића били су Еде Бало и Карољ Ференци, Зора Петровић се ликовно образовала код Лајоша Деака Ебнера и Дежеа Пилха, Иван Радовић учио је код Иштвана Ретија, а Еде Бало откривао је тајне ликовне уметности Ивану Табаковићу.

- Ових четворо уметника рођено је на самом крају 19. века у јужним жупанијама тадашње Мађарске, то јест у Аустроугарској монархији. Грађански породични статус и знање мађарског језика су неки од фактора који су их усмерили ка Академији лепих уметности у Будимпешти, која је у то време нудила солидну основу за даље усавршавање у најзначајнијим уметничким центрима, попут Минхена и Париза - каже, за "Новости", Марта Ђармати.

Поставка пружа могућност компаративног сагледавања не само уметничког сазревања четворо уметника, него и повезивање њихових дела са европским контекстом. Истовремено, пружа нам увид у одабрана поглавља из прошлости, приказујући културне токове с почетка 20. века у европској историји уметности.

ПРВА СУПРУГА

АРХИВ у Пешти "сакривао" је и податак да је сликар Иван Радовић током школовања био ожењен са Албином Кевеши. Из тог периода потиче његова слика "Прва супруга". Развели су се 1920. године, када се наш уметник вратио у Србију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КНАУС: Француска и Немачка блокирају гласање о Приштини у Савету Европе, Вучић ефектно апеловао на Макрона

КНАУС: Француска и Немачка блокирају гласање о Приштини у Савету Европе, Вучић ефектно апеловао на Макрона

ЏЕРАЛД Кнаус, шеф ЕСИ института и главни протагониста и менаџер кампање Аљбина Куртија, рекао је да постоји неколико држава чланица Савета Европе које се спремају да блокирају гласање за пријем тзв. Косова у Комитет министара, где помиње и две савезничке државе лажне државе - Француску и Немачку.

04. 05. 2024. у 12:59

ЈОШ ЈЕДАН ПРЕДСЕДНИК НА ПОТЕРНИЦИ РУСИЈЕ: После Зеленског, Москва сада тражи њега

ЈОШ ЈЕДАН ПРЕДСЕДНИК НА ПОТЕРНИЦИ РУСИЈЕ: После Зеленског, Москва сада тражи њега

МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Русије ставило је на потерницу бившег председника Украјине Петра Порошенка, а одговарајућа потерница се појавила у бази података ресора.

04. 05. 2024. у 15:20

Коментари (0)

СЕСТРА УБИЈЕНОГ ДАЛИБОРА НАПИСАЛА ПЕСМУ БРАТУ: Проклињем му руку из које је сваки метак испалио (ВИДЕО)