ПАС И ЊЕГОВО МЕСТО У СРПСКОЈ КУЛТУРИ: Предавање акадеимика Љубинка Раденковић, у Свечаној сали огранка САНУ у Новом Саду
АКАДЕМИК Љубинко Раденковић ће у среду, 16. априла у 18 часова, у Свечаној сали огранка САНУ у Новом Саду (Платонеум, Николе Пашића 6) говорити на тему "Пас у словенској народној култури".
Фото промо Академска књига
Предавање је инспирисано његовом књигом "Пас наш пријатељ" ( "Академска књига", 2024) . У првом делу овог издања се налази више од 40 познатих и мање познатих народних приповедака и предања, у којима је главни лик пас. Примери су записани на српском језику и раније су објављеии у разним публикацијама, од 19. до 21. века.
Други део књиге доноси савремене, животне приче о догађајима са псима из нашег окружења, које аутор преноси по свом сећању или причању других.У трећем делу, налази се студија о представи и улози пса у српској, и шире, у словенској култури. О старини његовог присуства у нашој култури говори и његов општесловенски назив пас који потиче из прасловенског језика. На основу широке фолклористичке грађе, овде је протумачено, поред осталог, и зашто се у култури формирао амбивалентан однос човека према псу.
Препоручујемо
ТРИБИНА „ДНЕВНИК О ЦРЊАНСКОМ“ У НОВОМ САДУ : Културни центар Војводине „Милош Црњански“
11. 12. 2025. у 12:38
ГЛУМАЦ ДАО ОБЕЋАЊЕ: Александар Којић добио награду за монодраму Радоша Бајића (ФОТО)
09. 12. 2025. у 22:10
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
"СТИГЛИ СРПСКИ ХУЛИГАНИ!" Аустријска полиција плаши грађане по улицама Граца због навијача Звезде
Штурм Грац и Црвена звезда играју утакмицу у Лиги Европе, а пред тај меч аустријска полиција је урадила нешто несвакидашње.
11. 12. 2025. у 16:15
Коментари (0)