ЛАЗАР РИСТОВСКИ НАПУСТИО УДУС ЗБОГ ЈЕДНОУМЉА, ОБРАТИО СЕ КОЛЕГАМА: То што радите може довести до проливања братске крви!

24. 12. 2024. у 16:37

ГЛУМАЦ, редитељ и продуцент Лазар Ристовски иступио је из чланства Удружења драмских уметника Србије (УДУС) за које је рекао да се ставило у службу једноумља и да угрожава слободу мишљења. Ристовски је поручио својим колегама из УДУС да не вређају студенте својим саветима, јер су паметнији и поштенији од њих.

ЛАЗАР РИСТОВСКИ НАПУСТИО УДУС ЗБОГ ЈЕДНОУМЉА, ОБРАТИО СЕ КОЛЕГАМА: То што радите може довести до проливања братске крви!

Фото: Милан Јосиповић

Познати филмски радник упутио је отворено писмо у којем открива и да има "више глумачких претендената на престо", али и упозорава: "Знамо како се ускоро завршава владавина једног глумца. Крваво".

 Писмо Лазара Ристовског преносимо у целости:

"Обраћам се мом сталешком УДУС и председнику Небојши Дугалићу

Драге колеге,

После вашег све чешћег објављивања саопштења за јавност у којима недвосмислено подржавате само једну политичку опцију, желим да вам се захвалим на досадашњем чланству и овим путем после скоро 50 година иступам из вашег Удружења драмских уметника Србије (УДУС).

У сваком вашем оглашавању перете се на крају текста једном реченицом, да сте ви, наводно, неутрални и да не заступате ниједну политичку опцију. Знам да ћете ме убеђивати у супротно, али то није тачно. Заборављате притом да заступате чланство од неколико хиљада чланова, а не од неколико стотина који врше тортуру над већином, која ћути, јер се плаши да се супротстави "моћницима".

Ја разумем, али само донекле, колеге које се плаше да кажу истину о томе какве притиске, какве уцене и тортуре доживљавају. Разумем их јер се боје за своју егзистенцију. Питам их само, хоће ли им ти од којих се боје сутра дати посао и улоге, или ће их само искористити у сврхе свог циља, који се на крају зове рушење власти и враћање Србије у прошлост, баш сада када је Србија почела поново да бива све више цењена у свету.

Чујем да има више глумачких претендената на престо! Не јадан. Више! Знамо како се ускоро завршава владавина једног глумца. Крваво.

А то што на крају неког вашег текста кажете да ћете увек устати у одбрану својих чланова који су нападнути, без обзира којој политичкој опцији припадају, такође није истина.

Када сте стали у моју одбрану? Никада. А био сам жестоко прозиван, вређан и нападан, и ја и моја породица, како од СНС-а док сам подржавао демократе, тако још жешће сада када подржавам председника Вучића.

Притом, за разлику од многих, који припадате, или сте припадали разним партијама и странкама, ја никада нисам био члан ниједне партије или странке. Чак ни чувене КПЈ (за млађе - Комунистичке партије Југославије) када су то могли само најхрабрији себи да дозволе. Ја сам слободан човек.

Против чега се буне и протестују глумци и филмски аутори? Па зар није буџет за кинематографију повећан више десетина пута? Зар није држава помогла да се оснује УФУС АФА заштита филмски аутора, који сада добијају милионе евра на име тантијема? Зар држава није помогла оснивање ГОС где глумци најзад остварују своја права и наплаћују свој минули рад, такође у милионима евра?

То су чињенице. А ово што ви радите је бес који, ако наставите тако агресивно да негујете, никоме неће донети добра. Може довести до проливања братске крви и ништа више.

Моја продуцентска кућа и ја лично не дискриминишемо колеге, већ напротив, покушавамо да их ангажујемо у нашим пројектима без обзира како се зову и којој политичкој опцији припадају и тако ће бити и убудуће.

Не угрожавајте слободу мишљења у Србији. Не вређајте студенте тако што ћете их ви саветовати шта да раде. Паметнији су и поштенији од вас.

Драги УДУС, било је лепо бити ваш члан, али је још лепше не бити, сада када сте се ставили у службу једноумља.

Време је праштања. Опростимо једни другима грешке, да се на крају не би највише радовали наши непријатељи. Свима желим срећне празнике са жељом да почнете да мислите својом главом и да се не бојите!

Лазар Ристовски"

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СПРЕМА СЕ ВЕЛИКИ СУКОБ? ОГЛАСИЛО СЕ МИНИСТАРСТВО: На столу план евакуације туриста у случају рата

СПРЕМА СЕ ВЕЛИКИ СУКОБ? ОГЛАСИЛО СЕ МИНИСТАРСТВО: На столу план евакуације туриста у случају рата

ИЗРАЕЛСКО Министарство туризма саопштило је данас да је припремило план за евакуацију око 42.000 туриста који се тренутно налазе у Израелу, уколико земља буде приморана да затвори свој ваздушни простор због страха од новог сукоба са Ираном.

26. 01. 2026. у 14:07

У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује

У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује

НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.

23. 01. 2026. у 14:21

ДЕВАЛВИРАЛА ЈЕ ЈУТАРЊИ Колега оштро о Јовани: Имам проблем што ради на националној телевизији

ДЕВАЛВИРАЛА ЈЕ ЈУТАРЊИ Колега оштро о Јовани: "Имам проблем што ради на националној телевизији"

ВОДИТЕЉ Огњен Несторовић без улепшавања и задршке проговорио је о свом односу са Јованом Јеремић, колегиницом која данас ради у медијској кући у којој је он некада градио своју новинарску и водитељску каријеру.

25. 01. 2026. у 20:42

Коментари (8)

ЗНАЊЕ ПОКРЕЋЕ БУДУЋНОСТ: Моћ младих у заједничком креирању образовања