ТАЗАКИ И ГОДИНЕ ХОДОЧАШЋА: Мухарем Баздуљ о чудесном роману Харуки Муракамија (ВИДЕО)
ДОК је магијски реализам поетичка одлика већине романа Харуки Муракамија(75), једног од најпознатијих савремених јапанских писаца надреализма, књига „Безбојни Цукуру Тазаки и његове године ходочашћа," објављена 2013. године, базирана је на реалистичном заплету.
Мухарем Баздуљ /Фото КЦНС
У фокусу романа, истиче Мухарем Баздуљ, тема је о одбачености која главног јунака прати кроз живот. Као тинејџер волео је да седи на железничким станицама и гледа возове како пролазе. Имао је четири најбоља пријатеља – двојицу момака Црвеног и Плавог, и две девојке Црну и Белу. Једино Тазакијево презиме није у себи садржавало боју, те се због тога увек осећао издвојеним, као неко без индивидуалне особености. Док трага за разлозима одбачености, Цукуру Тазаки преиспитује сопствене вредности, покушавајући да нађе равнотежу између себе и света око себе.
Реченица „Кутију сећања можеш да затвориш, али не можеш да прикријеш историју", својеврсни је мото романа који се понавља у неколико наврата, подвлачећи теме сећања, идентитета и међуљудских односа као окоснице овог романа.
Препоручујемо
НАГОН, РАЗУМ И ДРУШТВЕНИ ПРИТИСЦИ: Слике проф.др Уроша Недељковића у Галерији САНУ
25. 02. 2026. у 15:04
ОДНОС ЧОВЕКА И ПРИРОДЕ: Радови Радмиле Лиздек у Продајној галерији „Београд“
25. 02. 2026. у 14:30
НИКАД ЈАЧИ УДАРАЦ ЗА РУСЕ ОД ПОЧЕТКА РАТА: Украјинске ракете летеле више од 1.300 км, погођена кључна фабрика (ВИДЕО)
УКРАЈИНА је у суботу увече погодила једно од стратешки најзначајнијих одбрамбених постројења Русије, напавши Воткински машински завод у удаљеном региону, скоро 1.300 километара од украјинске границе - што представља најдубљи удар икада изведен украјинским оружјем домаће производње.
25. 02. 2026. у 12:25
ЦЕО РЕГИОН ЈЕ ЗГРОЖЕН! Ево шта је урадила такмичарка лажне државе Косово када је видела Српкињу на победничком постољу
БРУКА и срамота на једном од европских такмичења у теквондоу за младе у Сарајеву!
25. 02. 2026. у 11:35
"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини
У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.
24. 02. 2026. у 09:43
Коментари (0)