ПОВЕЉА ЗА ХУМАНОСТ И НАУКУ: Драгану Станићу признање Српског националног савета Црне Горе

ПРЕДСЕДНИКУ Матице српске проф. др Драгану Станићу додељена је Повеља за хуманост и науку "Слава Србину - Проф. др Божидар Бојовић" коју му је уручио др Момчило Вуксановић, председник Српског националног савјета Црне Горе.

ПОВЕЉА ЗА ХУМАНОСТ И НАУКУ: Драгану Станићу признање Српског националног савета Црне Горе

Фото : ДНК

- Определили смо се за проф. др Драгана Станића, председника Матице српске, алијас Ивана Негришорца, једног од најистакнутијих савремених српских писаца и интелектуалаца, због великих заслуга за српску културу и књижевност. Целокупно његово, обимно и жанровски разноврсно дело у знаку је борбе за интегрализам српског народа и његове културе. То је показао као професор на Филозофском факултету у Новом Саду и у бројним књигама песама, прозе, есеја, драма и књижевно-теоријских студија - рекао је Вуксановић.

У образложењу Комисије  наведено је да  оно што Драгана Станића превасходно препоручује за "Повељу за хуманост и науку др Божидар Бојовић - Слава Србину"  јесте  његово дубинско тумачење феномена аутошовинизма, који је доживео кулминацију у нашем времену, у Црној Гори.

- Јединствен је пример Ивана Негришорца у српској књижевности, који се латио чудесног подухвата да, најпре као песник, у књизи „Камена чтенија”, а потом као есејиста, у књигама „Истрага предака” и „Његошевски покрет отпора” (обе у издању Књижевне задруге Српског народног вијећа) осветли сложену генезу историјских околности и етноинжењеринга у Црној Гори, који је над српским народом спроводила антисрпска власт, како она изворно комунистичка, тако и њени наследници неокомунисти.То је резултирало колективном патологијом једног дела данашњих Црногораца, који милитантним порицањем свог српског идентитета покушавају да изграде некакву монтенегринску самобитност - наглешено  је у образложењу Повеље.

Упркос проницљивим тумачењима овог феномена Негришорац на крају свог обимног и изузетног дела, „Истрага предака”, у Напомени, каже да није дошао до ваљаног одговора на ову загонетку, јер:

„Овакав облик аутошовинизма и аутодеструктивног порива неких Црногораца у односу на целину народа из којег су потекли, остаће велика, чак највећа загонетка, не само за садашње време него и за многа времена која ће тек доћи. Такав облик порицања сопственог порекла и сопствених предака остаће у светским оквирима као један од најчуднијих и најнеобичнијих феномена, а сасвим сигурно ће познаваоце прилика задуго нагонити на књижевна, уметничка и научна истраживања”, наводи се у образложењу комисије Српског националног савјета Црне Горе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

САМО НЕКОЛИКО САТИ НАКОН ПОБЕДЕ НА СП: Аргентина жестоко оптужила Енглеску и британску морнарицу

САМО НЕКОЛИКО САТИ НАКОН ПОБЕДЕ НА СП: Аргентина жестоко оптужила Енглеску и британску морнарицу

АРГЕНТИНА је поново отворила спор са Великом Британијом око Фокландских острва. Само неколико сати након победе над Енглеском у полуфиналу Светског првенства, Буенос Ајрес је оптужио британску ратну морнарицу за, како тврди, „незаконит упад“ у аргентинске територијалне воде.

16. 07. 2026. у 14:34

НАПАДНУТ ДУБАИ: Одјекнула страшна експлозија (ВИДЕО)

НАПАДНУТ ДУБАИ: Одјекнула страшна експлозија (ВИДЕО)

Снажне експлозије одјекнуле су у четвртак увече у центру Дубаија, док су изнад града, према извештајима очевидаца, пресретнути пројектили током обновљених иранских напада на циљеве у Уједињеним Арапским Емиратима.

16. 07. 2026. у 19:15

Коментари (0)

ГЛАВНА НАГРАДА: Ексклузивно путовање у земљу новог светског првака