КЊИГЕ ПАВЛА БЕЉАНСКОГ У НАРОДНОЈ БИБЛИОТЕЦИ: Гостовање новосадске изложбе у Београду
У АТРИЈУМУ Народне Библиотеке Србије у уторак, 19. новембра у 13 часова биће отворена изложба "Књиге Павла Бељанског: од београдског салона до музејске збирке". На отварању ће говорити др Владимир Пиштало, управник НБС, мр Милана Квас, управница Спомен-збирке Павла Бељанског и Милица Орловић Чобанов, ауторка изложбе.
Фото Спомен збирка Павла Бељанског
Овом поставком, премијерно приказаном у Новом Саду, представљена је колекција књига дародавца и оснивача познате Спомен-збирке, коју су заједно са другим личним предметима његови наследници поклонили. Збирка књига једна је од осам значајних музејских целина, поред збирке антологијских дела југословенске модерне уметности 20. века, по којој је Спомен-збирка и позната широј јавности.
Библиотека Павла Бељанског са 400 јединица, скоро у целости обухвата књиге из периода од средине 18. до средине 20. века. Највећи број књига је из области историје, историје уметности и књижевности, те права и дипломатије као поља стручног интересовања дипломате Павла Бељанског.
На поставци у Београду ће бити представљено осам најзначајнијих издања из Збирке, а кроз документарне паное историја њеног настанка, док је видео анимација посвећена важним датумима из живота Бељанског. Изложба гостовати у НБС до 3. децембра.
"ТА КУЋА ЈЕ СТВАРНО УКЛЕТА" Мајци и оцу пререзао гркљан, па себи исекао вене: Нови детаљи породичне трагедије у Чачку
ПРВИ резултати истраге трагедије која је откривена у суботу ујутру у породичној кући у близини „Слободине“ раскрснице у Чачку, говоре да је Владимир Чарапић (47) ножем преклао врат својој мајци Мили (72), а потом и свом оцу Неђу (79). Затим је себи истим сечивом нанео више убода по грудима и стомаку, а на крају је пререзао вене леве руке и тако на смрт искрварио.
07. 12. 2025. у 13:36
НОВО РЕШЕЊЕ ЗА УКРАЈИНУ: Европа прави план у случају да се САД повуку из конфликта
ЕВРОПСКЕ дипломате припремају сценарио подршке Украјини у случају повлачења САД из конфликта, преноси Блумберг, позивајући се на изворе.
07. 12. 2025. у 13:19
Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића
ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.
07. 12. 2025. у 11:41
Коментари (0)