ВЕЛИКИ ПРОСВЕТИТЕЉ ПОНОВО ПРЕД ПУБЛИКОМ: У Музеју Вука и Доситеја монодрама „Досије Доситеј“

М.А.К.

25. 09. 2024. у 08:55

МОНОДРАМА „Досије Доситеј“, рађена у продукцији Народног музеја Србије, инспирисана је животном причом просветитеља, књижевника и филозофа Доситеја Обрадовића, биће изведена у недељу, 29. септембра у 12 часова у изложбеном простору Музеја Вука и Доситеја.

ВЕЛИКИ ПРОСВЕТИТЕЉ ПОНОВО ПРЕД ПУБЛИКОМ: У Музеју Вука и Доситеја монодрама „Досије Доситеј“

Фото Музеј Вука и Доситеја

Доситејев лик оживљава глумац Владимир Цвејић, упознајући публику са његовим животом, путовањима, учењем нових језика, познанствима и искуствима, до коначног доласка у Београд. У својој четвртој сезони се ова представа изводи у рестилизованом руху уз приказ дигиталне мапе путовања којом је представљено културно стваралаштво Доситејевог наслеђа.

Музеј Вука и Доситеја, основан 1949. године је музеј меморијалног типа посвећен просветитељу и првом српском министру просвете Доситеју Обрадовићу (1739/42 - 1811) и књижевнику, реформатору језика и писцу првог српског речника Вуку Стефановићу Караџићу (1787 - 1864). Поред научно-истраживачког рада и богате изложбене делатности, у Музеју Вука и Доситеја се организује низ еудактивних програма намењених свим категоријама посетилаца. Као резултат тог рада, и у складу са модерном презентацијом историје и баштине, за публику су приређене две музејске монодраме посвећене великанима српске књижевности и културе. Поред „Досијеа Доситеј“, на редовноом репертоару је и монодрама „Мој отац Вук Караџић“ у којој Мину Караџић тумачи глумица Љиљана Јакшић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКО УПОЗОРЕЊЕ ВУЧИЋА: За годину и по дана суочићемо се са великим ратом, нико више не жели да слуша другу страну

ВЕЛИКО УПОЗОРЕЊЕ ВУЧИЋА: За годину и по дана суочићемо се са великим ратом, нико више не жели да слуша другу страну

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић рекао је данас, на форуму "ГЛОБСЕЦ БЕЛТАЛКС: Београдски економски разговори", да више нема рационалности у међународној политици и да се ускоро спрема велики сукоб.

09. 12. 2025. у 20:57

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.

07. 12. 2025. у 11:41

Коментари (0)

МЕЂУНАРОДНИ ДАН ВОЛОНТЕРА: Снага заједништва и солидарности