САМО ИЗ СЛОБОДЕ МОЖЕ ДА ПРОЦВЕТА ИСТИНСКА УМЕТНОСТ: Академски сликар и вајар Илија Драшовић Луњевица (91) ствара са истим жаром (ФОТО)

Милорад Бошњак

10. 03. 2024. у 19:46

ПРИМИЧЕ се паљење 91. свећице на животној торти познатог академског сликара и вајара Илије Драшовића Луњевице из Горњег Милановца.

САМО ИЗ СЛОБОДЕ МОЖЕ ДА ПРОЦВЕТА ИСТИНСКА УМЕТНОСТ: Академски сликар и вајар Илија Драшовић Луњевица (91) ствара са истим жаром (ФОТО)

Рад у импровизованом "атељеу", Фото М. Бошњак

Више од 73 године неугасиви пламичак његовог уметничког духа ствара уметнине, које критичари и упућена публика сврставају у врхунске, најоригиналније. И док на нашу молбу прича за "Новости" о стваралаштву и уопште животу, он понекад начас прекида одговоре на питања, јер из тог пламичка одједном заискре сасвим нове идеје. Крепки старина сетно вели, да ће стварати све док му рођенданске свећице не замени она воштана, за одлазак на вечни починак...

- Нека ово буде и ненаметљиви наук младим уметницима: стварајте дела само из своје главе, без ичијег утицаја или не дај Боже господарења, јер оно убија уметност! Да схвате, да се успех у уметности постиже само радом и ничим другим. То је био и јесте мој стваралачки и животни мото и мотив, моја мисао водиља. Само из ауторске слободе цвета истинска уметност! - смирено објашњава Илија, један од неколико доајена уметника целе Србије, док понире у своја сећања о раду у Србији, бившој СФРЈ и иностранству.

Надимак Луњевица стекао је по пореклу из истоименог села, код Горњег Милановца.

Професионални ангажман забележен је давне 1951. у Уметничкој школи у Нишу. То су почеци његовог званичног опуса, уместо ранијих самосталних проба и тестова свог талента.

- То ми је најдража фаза стварања - наставља наш саговорник.

- Не зато што сам наспрам садашњој мојој животној доби, тада био једва стасали младић, него што сам, као и већина полазника тадашње школе, за пет година савладао све што је у тој фази рада о сликарству и вајарству требало знати. Захваљујући чувеним професорима, уметницима, који су одреда били предани свом раду и посвећени нама, полазницима, одлично смо вајали фигуре жене у природној величини.

Фото М. Бошњак

Уз ту најранију, међу најдражим фазама стваралаштва издваја једну од много каснијих - деветогодишњи рад у Билефелду, Немачка.

- Кад сам постао пензионер, отишао сам у тај град у северној Вестфалији, где живи више од пет хиљада Срба и других православаца. Иконописао сам потпуно сам 500 квадратних метара Храма Светог Василија Острошког на позив виђених људи и црквеног одбора. За тих девет година у том граду, урадио сам и више од хиљаду портрета разних личности, углавном у техници графике. Јер, црква се налази поред Универзитета, сваког дана долазили су студенти свих нација, да гледају и прате мој рад на њеном осликавању.

Излагао сам своје слике и скулптуре у галеријама Немачке, са тамошњим клубовима уметника - прича Илија.

Широк је опус Илије Луњевице, тачан број урађених дела ни приближно не зна.

- Иза мене остају 50 биста широм бивше СФРЈ и Европе, не рачунајући оне које сам радио за поклоне, слике са 50 самосталних и више од стотину колективних изложби, а само у 150 ликовних колонија на којима сам учествовао, остало је више од 500 слика - додаје он.

Међу моделима за бронзане одливке статуа, весело се "смеши" Десимир Жижовић Буин - чувени илустратор "Дечјих новина" које Милановац прославише по свету, који је из живота отишао касних деведесетих прошлог века, али никад из легенде...

Рад Илије Драшовића Луњевице недавно је крунисала Културно-просветна заједница Србије, Златном значком.

Коме да оставим?

НАШ саговорник ради у скученом, импровизованом "атељеу" у подруму своје куће. Легенде његовог домета имају свој легат.

- О легату не могу ни да причам - резигнирано вели он. - Јер, не знам коме бих оставио своја дела. Можда неком другом граду, који би то желео? Јер, власти у мом граду долазе и одлазе, а да нису решиле ово моје и питање других признатих уметника...

Техника

- ВЕЋИНА мојих слика припадају својеврсном импресионизму, али блиском реалности.

Најдражи ми је акварел на платну, по њему сам најпознатији у свету уметности, а волим и уља на платну, акрил. Вајарство ми је углавном стилизација реалистичке фигуре са лирским тоном, у неку руку као роденовски стил - објашњава наш саговорник.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

ВОДИТЕЉКА Бојана Јанковић сахрањена је на Новом гробљу у Београду, њу су на вечни починак испратили у великом броју пријатељи, породица, а њен бивши супруг Огњен Јанковић одржао је потресан говор.

29. 04. 2024. у 13:49

Коментари (0)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве