ОТВОРЕНА ВРАТА ЗА ЦЕО СВЕТ: У Битеф театру изложба посвећена Мири Траиловић (1924 - 1989)
УМЕТНОСТ почиње тамо где се сложе неке тајанствене и непознате силе унутар човека и епохе. Срећна сам што ће Београђани имати шансу и још једно место где ће уметници и гледаоци покушавати да ту тајну живота каткада дотакну.
фото Архива "Борба"
Ова реченица Мире Траиловић (1924-1989) са отварања Битеф театра уводни је цитат у јучерашњу мултимедијалну инсталацију под називом "Мира, првих 100 година", уприличену у овом позоришту поводом века од рођења редитељке која је један од оснивача Атељеа 212, Битеф фестивала и истоименог театра, данас на скверу са њеним именом.
фото И.Маринковић
- Потрудили смо се да направимо мали мозаик састављен од фотографија, неколико њених цитата и разговора са савременицима, блиским сарадницима и пријатељима, да се бар мало сагледа тај велики опус. И она сама је изједначавала живот са позориштем, тако да све што је приказано има везе с њеним делом - каже једна од ауторки изложбе Јелена Стојановић. - Снимци разговора потичу из 2019, урађених за изложбу поводом три деценије Битеф театра и Мирине смрти. Нажалост, неких од тих људи више нема, али је лепо подсетити се свих сведочанстава. И поднаслов изложбе ("Позориште, лепота стварања новог") извучен је из једног њеног интервјуа за Радио Београд. Сви ти цитати само потврђују да је Мирин живот био позориште.
Сећања (аудио записи двадесет осморо савременика) осврћу се на људе, догађаје и представе који су обележили и укрстили њихове животе са Мириним. Како се наводи, свако од њих може да буде предмет засебне поставке са богатом биографијом, као непроцењивих сведока живота и рада Мире Траиловић.
фото И.Маринковић
Ауторке (Јелена Стојановић, Весна Богуновић и Јелена Богавац) подсећају да у специфичним околностима шездесетих, периоду Хладног рата, у времену политичког и културно-уметничког отварања Југославије, храбро, луцидно и визионарски Мира је градила породицу Атеље 212, Београдски интернационални театарски фестивал - БИТЕФ, довела Театар нација у Београд, (чији је уметнички директор била 1983. године) и на темељима светских димензија та два антиимперијалистичка, антифашистичка и антибуржоаска фестивала изнедрила Битефов театар у Београду 1989. године.
У делу поставке је сегмент догађаја који се одиграо 3. марта 2019, године под именом "И даље у завери са позоришним духом", а поводом "Мириног театра" - отворених врата за уметнике и утицаје из различитих делова света.
Препоручујемо
КРИК НЕСРЕЋНОГ СВЕТА: Сећање на Жарка Бјелицу (1951-2022) у Галерији 73
04. 02. 2026. у 18:07
ДИРЕКТАН И СНАЖАН СУСРЕТ СА СОБОМ: Нови циклус Душице Пејић у Продајној галерији Београд
04. 02. 2026. у 17:52
СУМЊА СЕ ДА ЈЕ ОВАЈ ЧОВЕК СА ЕСТРАДЕ НАРУЧИО НАПАД НА ЧОЛИНУ КУЋУ: Били пријатељи и сарадници (ФОТО)
ЈЕДАН правац истраге упућује на познато име са естраде, чека се прикупљање свих доказа.
03. 02. 2026. у 16:49
"ПРИШТИНСКА АДМИНИСТРАЦИЈА УБРЗАНО ЧИСТИ ПОКРАЈИНУ ОД СРБА" Хитно се огласило руско Министарство спољних послова - "То је лицемерно!"
КОРИСТЕЋИ успех на недавним парлементарним изборима, приштинска администрација форсира чишћење покрајине од српског становништва, саопштено је из Министарства спољних послова Русије.
04. 02. 2026. у 13:32
АМЕРИКАНКА ИЗ "ЛЕПИХ СЕЛА": "Срби су били светски непријатељи број један, зликовци - али не и за мене"
ФИЛМ "Лепа села лепо горе" Срђана Драгојевића важи за једно од најбољих и највољенијих остварења наше кинематографије.
04. 02. 2026. у 10:52
Коментари (0)